Praktyczna aranżacja małej kuchni

Jesteś tutaj:

Praktyczna aranżacja małej kuchni

3,7/5 (28 ocen)

Mała kuchnia nie musi oznaczać nudy i braku ciekawych pomysłów na jej urządzenie. Każdy element w kuchni pełni określoną rolę. Ważne zatem, aby zadbać o funkcjonalne połączenie poszczególnych elementów. To nie jest wcale trudne. Przeczytaj, a przekonasz się o tym.


Optyczne powiększenie


Kuchnia w wielu przypadkach jest pomieszczeniem ciemnym. W związku z tym może być pomniejszonym optycznie. Wystarczy zmienić kolor ścian czy podłogi, a może być zupełnie inaczej.

Warto poświęcić uwagę na wybór koloru mebli kuchennych. Podejmowany bez jakichkolwiek przemyśleń może okazać się niewłaściwą decyzją. Często w praktyce przekonują się o tym dekoratorzy wnętrz, którzy są proszeni o optyczne powiększenie kuchni.

Jasny kolor ściany, podłogi czy mebli nie daje jednak w pełni sukcesu. Dlaczego? Ponieważ ważne jest współgranie jasnych kolorów. Takie ich połączenie, dzięki któremu pomieszczenie będzie stanowiło jedną harmonijną całość. Kuchnia nie będzie nudnym wnętrzem, gdy zainwestujesz w kolorowe dodatki – chociażby w kolorowe doniczki na kwiatki, które ustawisz na parapecie. Optycznie powiększona, jasna kuchnia, z kilkoma kolorowymi akcentami to dopiero połowa sukcesu.

Mała kuchnia

Mała kuchnia


Technologiczny ciąg gotowania


Proces gotowania jest procesem złożonym. Dlatego też mała kuchnia to nie tylko optyczne jej powiększenie. Urządzenie małej kuchni musi być przede wszystkim praktyczne, aby przyrządzanie posiłków było równie wygodne jak w kuchniach o większych powierzchniach.

Ciąg technologiczny to schemat działania oparty na korzystaniu z wyposażenia kuchni. Chodzi tutaj o takie połączenie wyposażenia w kuchni, aby mógł być zachowany ciąg działań technologicznego procesu gotowania.

  • ETAP I – lodówka
  • ETAP II – blat i zlew
  • ETAP III – kuchenka

Warto zadbać o praktyczne połączenie poszczególnych etapów. Stąd też mała kuchnia z pewnością nie może być pozbawiona blatu. Owszem będzie on stosunkowo krótszy niż w większych kuchniach, ale jego długość umożliwi skonstruowanie swobodnego ciągu. W zależności od kształtu kuchni możesz zdecydować się na blat w kształcie litery L bądź U. Kształt kuchni zasadniczo wpływa na rozmieszczenie poszczególnych sprzętów.

Długa i wąska kuchnia

Długa i wąska kuchnia

Czym jest trójkąt roboczy?


Jedną z często podawanych zasad, przydatnych przy urządzaniu kuchni jest zasada tzw. trójkąta roboczego lub złotego trójkąta.

Z tą zasadą związane są bezpośrednio trzy podstawowe urządzenia znajdujące się w kuchni, a mianowicie:

  • lodówka,
  • zlew,
  • kuchenka.

Najlepiej, aby ich ustawienie pokrywało się z wierzchołkami - narysowanego w rzucie poziomym kuchni - trójkąta. To właśnie ten trójkąt zyskał miano złotego trójkąta. Jest on ważny, ponieważ znacznie ułatwia pracę w kuchni. W związku z tym jest kojarzony z ergonomią oraz wygodą. Maksymalna łączna długość ramion, czyli po prostu obwód trójkąta powinien wynosić 7m. Obwód minimalny powinien wynosić około 4 m. Masz zatem możliwość manewrowania długościami ramion trójkąta i dopasowaniu ich do powierzchni własnej kuchni.

Mała kuchnia - aranżacja

Mała kuchnia - aranżacja

Sztuczne oświetlenie


Praktyczne urządzenie małej kuchni wiąże się ściśle z jej oświetleniem. Wobec tego aranżacja kuchni nie może nie uwzględniać sztucznego oświetlenia. Owszem dobrze jest doświetlać kuchnię naturalnym światłem słonecznym. Jednak w praktyce ono po prostu nie wystarcza. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz