Wąska kuchnia - jak ją urządzić?

Jesteś tutaj:

Wąska kuchnia - jak ją urządzić?

3,5/5 (29 ocen)

Kuchnia długa i wąska najczęściej zdarza się w mieszkaniach w bloku i kamienicach. W domach jednorodzinnych spotyka się ją sporadycznie. Obecnie projektanci unikają takich niewygodnych dla klientów rozwiązań. Co tu kryć, kuchnia o takim kształcie nie należy do tych ulubionych, bo jest niewygodna i nieustawna. Podczas przygotowywania posiłków, trzeba się w niej więcej nachodzić. Trudno też w niej urządzić choćby robocze miejsce na spożycie śniadania czy obiadu. Na szczęście są sposoby na to, by i taką kuchnię urządzić jak najbardziej funkcjonalny. Poniżej zamieszczamy kilka sprawdzonych wskazówek, jak podejść do tego wyzwania.


Radykalne rozwiązanie – wyburzenie ściany


Sprawdzony coraz bardziej popularnym wyjściem jest decyzja o całkowitym lub częściowym wyburzeniu ściany łączącej kuchnię z sąsiednim pokojem. i Tworzy się w ten sposób otwarta, funkcjonalna przestrzeń, w której będziemy mieli pokój dzienny i kuchnię w jednym. Jeśli odpowiednio je urządzimy, na pewno wszyscy będą zadowoleni z takiego rozwiązania.

Choć wiele osób wciąż czuje opór przed tego typu rozwiązaniem, to często po zapoznaniu się z projektem, a także po obejrzeniu, jak u innych wykonano takie połączenia, podejmują strategiczną decyzję, z której zazwyczaj są bardzo zadowoleni. Jeśli tylko mamy takie możliwości, a pomysł się podoba, warto wykorzystać ten wariant. Tym bardziej, że na rynku istnieje mnóstwo produktów (armatury, mebli, urządzeń itp.), które pomogą w efektownej i efektywnej aranżacji nowego pomieszczenia.

Długa i wąska kuchnia

Długa i wąska kuchnia

Kilka praktycznych chwytów


W przypadku, kiedy nie chcemy lub nie możemy zdecydować się na połączenie kuchni z pokojem, zdani będziemy na wykorzystanie innych sprawdzonych metod urządzania wąskich kuchni. W zależność od konkretnego metrażu (zwłaszcza szerokości) można je ustawić według schematu litery L lub U, w jednej linii, w dwóch rzędach, a nawet wyczarować kuchnię z wyspą.

Przy szerokości 180 cm i mniej, właściciele najczęściej decydują się na postawienie mebli i wyposażenia kuchenne w jednej linii, czasem w kształcie litery L (wzdłuż jednej ze ścian i pod oknem). W takim wariancie należy dobrze zagospodarować sam zakręt, na przykład umieszczając tam zlewozmywak o odpowiednim rozmiarze i kształcie. Ważne jest również miejsce pod oknem, gdzie najczęściej znajdują się grzejniki. Jeśli je zasłonimy stolikiem lub szafką, musimy liczyć się ze słabszym obiegiem ciepłego powietrza w pomieszczeniu.


Kiedy kuchnia ma 240 cm i więcej, można już myśleć o zagospodarowaniu obu dłuższych ścian, a także miejsca pod oknem i wówczas będziemy mieli kształt litery U. Takie ustawienie jest korzystne z kilku powodów, optycznie i fizycznie skraca wydłużone proporcje, pozwala na funkcjonalne rozplanowanie niezbędnych mebli i sprzętu, a także daje więcej miejsca na blaty robocze, półki i szafki. Takie rozwiązanie zapewni mnóstwo miejsca na wszelkie urządzenia, garnki, zastawę, sztućce, a osobom, które będą przygotowywały posiłki zaoszczędzi dreptania po kuchni.

W przypadku wąskich kuchni, podobnie, jak w małych kuchniach, należy uważać, by nie zabudować ich całkowicie, wzdłuż i wszerz i z góry na dół. Jest to, niestety, częsty błąd, który skutkuje tym, że kuchnia staje się przeciążona i wydaje się jeszcze węższa, nieproporcjonalna i bardziej przytłaczająca.

Wąska kuchnia

Wąska kuchnia

Tricki do zastosowania


Mało kto zdaje sobie sprawę, że w wąskich i długich kuchniach bardzo ważne są kolory. Przede wszystkim należy unikać ciemnych i zdecydowanych barw, które – jak wiadomo – optycznie pomniejszają. Najlepsze zatem będą odcienie bieli, kremowe, żółte, jasnoniebieskie i delikatne szarości. Oprócz poczucia większej przestrzeni stanowią one doskonałe tło dla innych barw, które można wykorzystać w zakupionych do kuchni urządzeniach i meblach.

Nie mniej istotne jest odpowiednie oświetlenie. W wąskich kuchniach najczęściej mamy do czynienia  tylko z jednym, niewielkim oknem, więc miejsca od niego oddalone mogą nawet w dzień być niedoświetlone. Dlatego oprócz światła centralnego, należy wprowadzić oświetlenie punktowe, nad blatem kuchennym, nad kuchnią, w szafkach, na ścianie, a także na przykład jako dekoracja w innych miejscach.

Meble również mają ogromne znaczenie. W podłużnych kuchniach dobrze jest zastosować jak najprostsze wyposażenie. Wybierajmy raczej jasne kolory i proste formy, aby nie przeładować kuchni niepotrzebnymi elementami dekoracyjnymi. Zamiast stołu warto wykorzystać rozkładany blat, na przykład wysuwany z szafki lub zawieszony na ścianie. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie szafek z przeźroczystymi drzwiczkami i otwartych półek, a także relingów na powieszenie akcesoriów kuchennych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz