Meble kuchenne - jaka aranżacja kuchni?

Jesteś tutaj:

Meble kuchenne - jaka aranżacja kuchni?

3,8/5 (20 ocen)

Najlepiej, gdy są kupowane w komplecie. Jednak wcześniej należy się dobrze zastanowić, a jeszcze lepiej poprosić o aranżację specjalistę. Kuchnie bywają różnej wielkości i mają różne kształty. Czasem są jedną przestrzenią z jadalnią, a nawet pokojem dziennym. Meble muszą więc być nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne i stylem pasować do sąsiadujących pomieszczeń. Na rynku wybór mebli kuchennych jest ogromny. Dobrym rozwiązaniem jest też zamówienie kompletu mebli na wymiar. Co jeszcze jest ważne? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.


Meble gotowe czy na wymiar?


Takie pytanie stawiają sobie wszyscy, którzy urządzają kuchnię w nowym domu czy mieszkaniu lub planują generalny remont kuchni i jej nową aranżację. Zobaczmy więc, co przemawia za każdym z wariantów.

Meble gotowe zazwyczaj produkowane są i sprzedawane jako linia mebli, spośród których można wybrać dowolna liczbę poszczególnych modułów. W ich skład wchodzą różnej wielkości szafki, które dają się ustawiać w dowolny sposób. Każda kolekcja jest zazwyczaj dokładnie opisana w katalogu, w którym znajdują się rozmiary oraz kolory poszczególnych elementów.

Meble kuchenne

Meble kuchenne

Do atutów tego typu mebli zalicza się między innymi ich:

- uniwersalność,

- dowolność wyboru liczby i rodzaju poszczególnych modułów,

- możliwość późniejszego dokupienia jakiegoś elementu,

- szybszą realizację pomysłu,

- mniejszy koszt,

- często można je samodzielnie złożyć i ustawić w kuchni.

Za wady mebli gotowych uważa się natomiast:

- mniejszą elastyczność (na przykład, jeśli chodzi o ustawność),

- narzucone wymiary mebli,

- ograniczony wybór kolorystyczny,

- mniejsze możliwości zagospodarowania przestrzeni w kuchni,

- mogą sprawić problemy w kuchniach o nietypowym kształcie,

- producenci tych mebli często oszczędzają na jakości materiałów.

Meble na wymiar, jeśli tylko pozwalają na to fundusze, są znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem. Dlaczego? Z kilku zasadniczych powodów.  Przede wszystkim dlatego,  że zamawia się je u producenta (lub stolarza), którego pracownik pojawia się w domu u klienta. Tam słucha i notuje, jakie są oczekiwania przyszłych użytkowników co do liczby szafek, półek, schowków oraz obudowy na wyposażenie. Zapoznaje się też ze wzrostem osób, do których ma być dostosowana wysokość mebli oraz ich wymaganiami, gdzie chcą ulokować poszczególne elementy kuchenne. Ponadto uzgadniany jest materiał wykonania, kolory i styl mebli. Dokonywane są stosowne pomiary i rozrysowany plan pomieszczenia. Po takiej wizycie i wywiadzie, producent wraz z ekipą ekspertów opracowuje projekt mebli, według którego zostaną one wytworzone. Ostatnim etapem jest przywóz i montaż mebli w kuchni klienta. Przy takim zamówieniu nie należy obawiać się żadnej fuszerki, ponieważ odpowiedzialnemu producentowi zależy na dobrej marce i zadowoleniu klienta, którego przecież poznaje osobiście.

Oczywiście cena takiego zestawu na zamówienie jest znacznie wyższa od zakupu gotowych mebli, ale ich jakość i precyzyjne dopasowanie warte są takiej inwestycji. Tym bardziej, że w kuchni spędza sporo czasu cała rodzina, więc jej komfortowe i estetyczne urządzenie jest naprawdę warte szczególnego zachodu.

Meble kuchenne

Meble kuchenne

Strefy w kuchni


W kuchni odbywa się codzienna, ciężka praca i dlatego powinna ona być urządzona jak najbardziej funkcjonalnie. Dobrą zasadą jest zaprojektowanie jej z podziałem na kilka zasadniczych stref. Pierwszą z nich jest strefa magazynowa, gdzie skumulowane są szafki na zapasy oraz wyposażenie, więc garnki, pojemniki, zastawy, szkło i sztućce. Tam również powinna znaleźć się lodówka i zamrażarka. Kolejna strefą jest miejsce, gdzie przygotowuje się posiłki. Chyba najważniejsze w kuchni.

Powinno być odpowiednio przestronne, czyli przynajmniej metr blatu kuchennego, który znajduje się w centralnej części. W jego zasięgu powinny być wszelkie używane sprzęty typu deski, noże, naczynia i pojemniki kuchenne, przyprawy itp. Strefa gotowania i pieczenia, to również ważne miejsce. Na tym terenie umieszcza się kuchenkę, piekarnik, mikrofalówkę, okap oraz inne używane urządzenia. No i jest jeszcze strefa zmywania. W tym miejscu znajduje się zlewozmywak, zmywarka, suszarka na naczynia i szafka po zlewem, gdzie zazwyczaj umieszcza się kosz na odpadki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz