Wysokość blatu - aspekt wpływający na komfort użytkowania kuchni

Jesteś tutaj:

Wysokość blatu - aspekt wpływający na komfort użytkowania kuchni

3,7/5 (9 ocen)

Wymiary blatu kuchennego powinny gwarantować wygodne przygotowywanie posiłków. Niekiedy zdarza się jednak, że zgarbieni kucharze odczuwają ból po aktywnym gotowaniu. Przyczyną jest oczywiście niewłaściwie zaprojektowana wysokość blatów.


Standardowe propozycje producentów


Uniwersalne rozwiązania bazują na typowych wysokościach dolnych szafek kuchennych. Zazwyczaj nie przekraczają one 70 cm, dzięki czemu położenie blatu znajduje się na poziomie około 85 cm nad podłogą. W związku z tym producenci mebli również sprowadzają swoje propozycje do wymienionych wymiarów. Grubości blatów najczęściej nie przekraczają 4 cm. Trzeba pamiętać, że nie tylko gotowanie, ale i krojenie czy nawet zmywanie nie powinno negatywnie oddziaływać na nasz kręgosłup. Najlepiej zatem dopasować blat do indywidualnych wymagań.


Indywidualne zamówienia


Położenie blatu na innej wysokość jest oczywiście możliwe do osiągnięcia. Jeżeli wzrost domowników przekracza 175 cm należy blat umieścić odpowiednio wyżej - tak, aby kuchnia stała się pomieszczeniem w pełni funkcjonalnym, a gotowanie w niej nie wywoływało negatywnych skojarzeń.

Zasadniczo powinno się wydzielić poszczególne wysokości blatu kuchennego w zależności od jego wykorzystania (wałkowanie, krojenie czy spożywanie posiłków). Blaty do spożywania posiłków są najczęściej niższe od blatów przeznaczonych do przygotowywania jedzenia. Pomimo tego coraz częściej użytkownikom małych kuchni zależy na uzyskaniu jednej wysokości płyty. W związku z tym w praktyce wybiera się najbardziej optymalną wysokość kuchennego blatu. Zapewnia ona harmonijną całość, która wprowadza do wnętrza ład i porządek. Takiemu rozwiązaniu można zatem przypisać zalety. Jest ono promowane przeważnie w niewielkich powierzchniowo i mało ustawnych kuchniach.

Dysponując dużą kuchnią nie zwraca się już uwagi na tego typu ograniczenia. Pole manewru jest zatem znacznie większe, a zaprojektowanie i zróżnicowanie wysokości blatu w odniesieniu do poszczególnych stref gotowania jest możliwe do osiągnięcia. Dzięki sporej przestrzeni w kuchni nie trzeba martwić się o zagracenie. W przypadku zmiany standardowego położenia blatu najlepiej skorzystać z porad ekspertów, którymi są projektanci mebli kuchennych. To właśnie dzięki nim i prowadzonym badaniom określa się najbardziej wskazane dla naszego kręgosłupa wysokości blatów kuchennych.

 

  • 15 cm – na takiej wysokości powinien znajdować się nasz łokieć w odniesieniu do położenia blatu przeznaczonego do przygotowywania posiłków
  • 90 cm – na takiej wysokości powinien znajdować się blat przeznaczony do pracy stojącej
  • 110 cm – na takiej wysokości powinien znajdować się barek
     

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz