Jakie wymiary szafek kuchennych najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Podpowiadamy

Jesteś tutaj:

Jakie wymiary szafek kuchennych najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Podpowiadamy

3,6/5 (54 ocen)

Chcąc dopasować meble do kształtu i powierzchni pomieszczenia kuchennego można skorzystać z propozycji standardowych lub konfiguratora szafek wykonywanych na indywidualne zamówienia. Co warto wiedzieć o wielkości i wymiarach szafek kuchennych?


Szafki stojące

 

  • Szafki jednofrontowe

 

Praktyczne zagospodarowanie miejsca w kuchni niekiedy uniemożliwia wykorzystanie wyłącznie szafek wyposażonych w dwa skrzydła drzwiowe. Wtedy z pomocą przychodzą szafki jednofrontowe. Znajdujące się wewnątrz nich półki pozwalają na przechowywanie kuchennego sprzętu czy żywności.


Przykładowe wielkości

Wysokość  (cm)

Szerokość (cm)

Głębokości (cm)

82

30

51

82

45

50

82

60

51

 

  • Szafki dwufrontowe

 

Szafki dwufrontowe są bardziej pojemne. Wynika to przeważnie z ich szerokości. W związku z tym stanowią miejsce przeznaczone dla większych garnków. Coraz częściej dodatkowe otwory wewnątrz szafek pozwalają na manewrowanie wysokością usytuowania półek.


Przykładowe wielkości

Wysokość  (cm)

Szerokość (cm)

Głębokości (cm)

80

60

60

82

60

56

85

100

56

 

  • Szafki z szufladami

 

Zasadniczo wymiary szafek kuchennych wyposażonych w szuflady pokrywają się z wymiarami szafek jednofrontowych. Szuflady mogą być pełne lub przeszklone. Ich ilość determinuje oczywiście gabaryty. W kuchni sprawdzają się zarówno szafki z dwiema jak i z pięcioma szufladami.

Coraz częściej też pojedyncze szuflady stanowią uzupełnienie szafek dwufrontowych.  Wyposażenie szuflad i półek powinno współgrać ze sobą, gwarantując wygodę podczas gotowania.
W ostatnim czasie typowe szuflady chętnie zastępuje się wysuwanymi koszami. Ich konstrukcja pozwala na praktyczne wykorzystanie wąskich miejsc w kuchni.  


Przykładowe wielkości

Typ szafki

Wysokość  (cm)

Szerokość (cm)

Głębokości (cm)

Szuflada + drzwi jednoskrzydłowe

82

50

51

Szuflada + drzwi dwuskrzydłowe

82

80

56

Dwie szuflady

82

60

50

Pięć szuflad

82

90

56

 

  • Szafki narożne

 

Szafki narożne są popularne w rozwiązaniach systemowych i wykonywanych na indywidualne zamówienia. Przypisuje się im szereg zalet, a kłopotliwe w aranżacji narożniki stają się znacznie bardziej funkcjonale. Można zdecydować się na szafki narożne wypukłe lub bardziej pojemne (a równocześnie wymagające większej przestrzeni) szafki wklęsłe. Przeważnie ich wymiary sprowadzają się do 90 x 90 cm.


Szafki wiszące

 

  • Szafki jedno- i dwufrontowe

 

Szafki wiszące z pewnością nie są tak głębokie jak szafki stojące. Ich głębokość wynosi zazwyczaj 30 cm. Pojawia się znaczna rozbieżność wysokości – od  40 do 100 cm. Szerokości szafek wiszących odpowiadają poszczególnym typom szafek dolnych.


Szafki przeznaczone pod zabudowę


Warto podkreślić, że wymiary szafek kuchennych mogą różnić się także pod względem przeznaczenia technicznego – szafki jako zabudowy płyty ceramicznej, piekarnika, zlewozmywaka czy lodówki.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz