Nowoczesne kuchnie z wyspą

Jesteś tutaj:

Nowoczesne kuchnie z wyspą

3,6/5 (15 ocen)

Wyspa w dzisiejszej kuchni nikogo już nie dziwi. Jest wręcz przeciwnie: kuchnie wyposażone w wyspy zyskują coraz szersze grono zwolenników. Cieszą się popularnością i jeżeli są umiejętnie zaprojektowane podnoszą komfort przygotowywania posiłków. Nowoczesne wyspy kuchenne przeżywają renesans, ponieważ są praktycznym, a także zdobniczym elementem wyposażenia kuchni.


Geometria


Projekt kuchennej wyspy nie ogranicza się do wybrania jej lokalizacji czy kształtu. Trzeba pamiętać, że wyspa nie powinna ograniczać swobodnego poruszania się w kuchni. Stąd też należy zapamiętać podstawowe zasady związane z wymiarowaniem wyspy. Poniżej znajduje się kilka podstawowych wskazówek geometrycznych.

Ogólnie przyjęte wytyczne:

• 15 m2 – minimalna powierzchnia kuchni, w której możesz zdecydować się na wyspę kuchenną,
• kwadrat lub prostokąt – zalecany kształt kuchni w planie,
• 1 m2 – minimalna powierzchnia kuchennej wyspy,
• 1 m – minimalna odległość kuchennej wyspy od szafek mebli kuchennych (w celu zapewnienia wygody).

Biała kuchnia z wyspą

Biała kuchnia z wyspą

Funkcje


Jak zaznaczono już na samym początku nowoczesne kuchnie z wyspą to kuchnie, w których szczególną rolę odgrywa praktyczny aspekt ich zagospodarowania. W związku z tym nie można ograniczyć funkcjonalności wyspy kuchennej wyłącznie do jednego zastosowania.


Najważniejsze funkcje wyspy kuchennej:

• w przypadku kuchni otwartych wyspy stanowią łącznik pomiędzy kuchnią, a jadalnią,
• wyspy można wykorzystać pod względem funkcjonalnym jako dodatkowy blat kuchenny czy barek,
• najczęściej wyspy są dodatkowym schowkiem do przechowywania żywności lub kuchennego sprzętu,
• w wielu rozwiązaniach wyposażone są w płyty indukcyjne czy zlewy, dlatego mogą być miejscem przeznaczonym bezpośrednio do gotowania,
• bardzo często wyspy kuchenne pełnią rolę praktycznego stolika.

Nowoczesna kuchnia z wyspą

Nowoczesna kuchnia z wyspą

Część zabudowy


W nowoczesnych kuchniach wyspy określane są mianem „serca kuchni”. Wyspy kuchenne znajdują się w centralnej części kuchni, dlatego też stanowią ważną część kuchennej zabudowy.

Zaprojektowana wyspa kuchenna to najczęściej zespolenie szafek i półek. Szafki są przeważnie scalone. Dzięki wyspie zyskujemy zatem dodatkowe miejsce z możliwością jego funkcjonalnego zagospodarowania. W wielu przypadkach projektanci wnętrz zalecają, aby wykorzystać wyspy kuchenne jako główne lub dodatkowe, nowoczesne stoły. Wobec tego nie może zabraknąć krzeseł. Na chwilę obecną największą popularnością cieszą się krzesła barowe.

Jeżeli jednak wolałbyś zupełnie inaczej wykorzystać blat kuchennej wyspy to nic nie stoi na przeszkodzie. Chodzi tutaj oczywiście o możliwość umieszczenia na blacie wyspy płyty indukcyjnej czy zlewu. Równocześnie musisz pamiętać, że tego rodzaju przedsięwzięcia wiążą się z przeprowadzeniem odpowiednich prac instalacyjnych.

Czerwona kuchnia z wyspą

Czerwona kuchnia z wyspą

Instalacje


Decydując się na płytę indukcją oraz zlew warto zastanowić się nad doprowadzeniem instalacji. Musisz mieć na uwadze, ze nie wszystkie prace instalacyjne są takie same pod względem trudności. Zależy to przede wszystkim od rodzaju i rozbudowania instalacji istniejących czy też dopiero planowanych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz