Aneksy kuchenne - integrują nie tylko przestrzeń

Jesteś tutaj:

Aneksy kuchenne - integrują nie tylko przestrzeń

3,7/5 (24 ocen)

Aneksy kuchenne dotarły do nas z Zachodu i już na dobre zadomowiły się w mieszkaniach i domach. Jak wszystko, mają swoich zwolenników jak i zagorzałych wrogów, ale jednego nie można im odmówić, a mianowicie popularności. Połączenie części kuchennej z pokojem dla niektórych jest sposobem na zaoszczędzenie cennego miejsca, dla innych pomysłem na zintegrowanie rodziny podczas różnych codziennych czynności. Zobaczmy jakie są atuty i jakie wady tego rozwiązania.


Aneksy w małych mieszkaniach


Często okazują się jedynym sensownym wyjściem, a czasem po prostu mieszkanie jest w ten sposób zaprojektowane, na przykład tak zwane kawalerki czy garsoniery. Zazwyczaj jest to mała przestrzeń przeznaczona na kuchenne akcesoria, którą trzeba niezwykle precyzyjnie rozplanować.

Najpierw trzeba ocenić, ile metrów mamy do dyspozycji, jaki kształt ma ta przestrzeń i w jaki sposób styka się z pokojem. Jeśli to jest wąska i długa część kuchenna, najlepszym wyjściem będzie ustawienie mebli i urządzeń kuchennych w jednym rzędzie. Miejsce połączenia z pokojem może stanowić rodzaj lady, która częściowo też spełnia rolę stołu, jeśli postawimy przy niej barowe stołki. Ważna jest kolejność ustawienia wyposażenia kuchennego. Ciąg roboczy najlepiej rozpocząć od lodówki, potem ustawić szafkę z blatem, następnie zlewozmywak, kolejny blat roboczy (większy), kuchenka lub płyta indukcyjna i jeśli jest miejsce, kolejny blat.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to w małych i wąskich wnętrzach najlepiej wykorzystywać jak najjaśniejsze barwy, gdyż optycznie powiększają przestrzeń. W każdym aneksie kuchennym szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dobry okap kuchenny oraz ogólna wentylację. Unoszące się zapachy rozprzestrzeniają się także na pokój i jeśli okap nie spełniałby prawidłowo swoich funkcji, w pokoju będzie nie tylko czuć kuchnią, ale na meblach i ścianach będzie osadzał się charakterystyczny, tłusty brud.

Aneks kuchenny z salonem

Aneks kuchenny z salonem

Aneksy w salonach


Choć u nas jest to wciąż jeszcze mało spotykane, to na przykład w Stanach stanowi coś zupełnie naturalnego. W wielu domach, większych i mniejszych, stosuje się takie właśnie połączenie kuchni z salonem czy największym pokojem, gdzie cała rodzina spędza większość czasu. Niektórych może to jeszcze dziwić, ale jak się bliżej przyjrzeć takiemu rozwiązaniu, ma ono sporo plusów.

Najważniejszym atutem aneksu kuchennego, a właściwie małej kuchni połączonej z salonem, jest fakt iż osoba lub osoby, które w niej akurat przygotowują posiłki, mają jednocześnie kontakt z tymi, co znajdują się w pokoju. Czasem są to dzieci, które bawią się czy odrabiają lekcje pod okiem opiekunów, ale czasem mogą być i goście czekający chwilę, aż pani domu czy pan domu przygotuje kawę, herbatę i jakiś poczęstunek nim do nich dołączy.


Przy aranżacji tych pomieszczeń należy jednak dochować dużej staranności, przemyśleć, jakie opcje będą najwygodniejsze i estetyczne zarazem. Na przykład jak optycznie oddzielić aneks od salonu, ladą czy połową ściany, a może ścianą z dużym oknem do kuchni? Projektanci mają dużo ciekawych pomysłów i warto się z nimi konsultować lub całkowicie powierzyć im to zadanie.

Jest bowiem sporo istotnych rzeczy, jakie trzeba wziąć pod uwagę. Na przykład kolorystykę i styl obu pomieszczeń oraz ich wzajemne dopasowanie. Meble z salonu muszą w jakiś sposób korespondować z meblami kuchennymi. Nie mogą jedne być nowoczesne, a drugie rustykalne. Niezwykle ważna jest sprawa odpowiedniego okapu kuchennego i wentylacji w części kuchennej. Wiele osób, jeśli chodzi o to rozwiązanie, rezygnuje z niego właśnie z powodu lęku przed niemiłymi pozostałościami zapachu kuchennego w całym salonie tudzież tłustego osadu na meblach. Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele okapów, które niemal w 100% eliminują opary emitowane podczas gotowania czy zmywania.

Aneks kuchenny

Aneks kuchenny

Sposoby na linię podziału


Jednym z trudniejszych zabiegów w aranżowaniu takiej wspólnej przestrzeni jest symboliczne wyznaczenie granicy obu części. Umiejętne wyważenie, na ile linia podziału powinna być zamknięta, a na ile otwarta, zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim od upodobań głównych zainteresowanych, od wieku i liczby domowników, od ich przyzwyczajeń, potrzeb i oczekiwań, od wielkości obu wnętrz i pomysłu na ich urządzenie.

Sprawdzonymi sposobami oddzielenia są między innymi wyraźne zaznaczenie linii na przykład za pomocą innej podłogi i odmiennego wykończenia ścian. Dodatkowo na granicy pojawia się częściowa ścianka, która jednocześnie często pełni funkcję lady-barku. Przy nim można jadać posiłki i wykładać dania przygotowane dla całej rodziny i ewentualnych gości zasiadających w salonie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz