Stoły kuchenne do małych i dużych kuchni

Jesteś tutaj:

Stoły kuchenne do małych i dużych kuchni

3,7/5 (19 ocen)

Kuchnia jest miejscem wyjątkowym tak w dużym domu, jak i małym mieszkaniu. W kuchni zawsze coś się dzieje i to zazwyczaj coś przyjemnego. Do kuchni wpada nie tylko pani domu, ale wszyscy domownicy, a nawet przyjaciele rodziny. Warto więc urządzić ją w taki sposób, by jeszcze bardziej uprzyjemnić w niej pobyt. Jednym z najważniejszych atrybutów kuchennych jest, oczywiście, stół. Czasami, ze względów przestrzennych, bywa to tylko stolik, ale i tak warto o niego zadbać. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury!


Jak wybrać?


O ważności stołu w kuchni nie ma co dyskutować, ale o jego wyglądzie, jak najbardziej. Wybór, wbrew pozorom, nie jest taki prosty. Należy rozważyć kilka istotnych kwestii, nim podejmie się ostateczną decyzję. Trzeba między innymi zastanowić się nad funkcją tego pomieszczenia w naszej rodzinie. Czy jest ona miejscem, gdzie chętnie przebywają domownicy, czy raczej wpadają tam osobno, by coś przekąsić? Ważne jest również, jak dużą przestrzenią dysponujemy. Inaczej urządza się małą kuchnię, a inaczej dużą, często połączoną z jadalnią lub pokojem dziennym. Także styl i kolorystykę wypada wziąć pod uwagę. Kiedy ustalimy te fakty, pozostanie wybór konkretnego modelu.

Stół kuchenny

Stół kuchenny

Pomysły do dużej kuchni


W takiej kuchni mamy spore pole do popisu. Nie jesteśmy ograniczeni małą przestrzenią. Łatwiej również znaleźć najlepsze miejsce dla stołu. Aby mogło przy nim usiąść więcej osób, można śmiało postawić go na środku, a nie gdzieś pod ścianą czy oknem. Pozostaje tylko kwestia wyboru jego wielkości, kształtu, materiału i rodzaju blatu.

Jeśli chodzi o wielkość stołu, to można to w pewien sposób obliczyć. Otóż na jedną osobę powinno przypadać minimum 60 na 40 cm powierzchni. Mnożymy to przez liczbę domowników, dodajemy z dwa wolne miejsca dla gości i wychodzi nam wynik, który wskazuje, jak duży powinien być nasz kuchenny stół. Aby jego wysokość była odpowiednia, trzeba usiąść przy nim, oprzeć łokcie i sprawdzić, czy nasze nogi swobodnie się pod nim mieszczą. Średnia wysokość stołu to 70-75 cm.

 

Kształt stołu zależy od gustu właścicieli i stylu, w jakim urządzona jest kuchnia. Wiadomo, że stoły prostokątne (kwadratowe) są bardziej funkcjonalne i łatwiej je wkomponować w przestrzeń. Okrągłe i owalne natomiast są wygodniejsze dla siedzących przy nich osób i bezpieczniejsze (brak kantów), zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz