Krzesła stołowe do jadalni - kryteria doboru

Jesteś tutaj:

Krzesła stołowe do jadalni - kryteria doboru

3,8/5 (4 ocen)

Ktoś może pomyśli, że to banalny temat, a jednak… A jednak kiedy dochodzi się do momentu wyboru, bo na przykład trzeba urządzić kuchnię w nowym domu, mieszkaniu (lub po ich gruntownym remoncie), okazuje się, że ofert na rynku jest mnóstwo i podjęcie decyzji wcale nie jest takie banalne czy oczywiste. Lubimy sobie wygodnie zasiąść do posiłków. Czasem jest to dłuższe spotkanie z okazji jakiejś rodzinnej uroczystości. Dlatego dobrze jest podejść do wyboru krzeseł do jadalni w sposób racjonalny.


Od czego zacząć?


Najlepiej od ogólnej aranżacji tego pomieszczenia. Aby kupić do niego jakikolwiek mebel, musimy wiedzieć w jakim stylu będzie dane wnętrze, jakie kolory się w nim znajdą oraz ile mamy na to miejsca. Bywa, że krzesła kupuje się w komplecie ze stołem i jest to, jak najbardziej, racjonalna opcja. Mamy wówczas gwarancję, że będą one pasowały do siebie stylem i wymiarami. Ale czasem krzesła nabywa się osobno. I co wtedy?

Wtedy trzeba podejść do sprawy na spokojnie. Przemyśleć, jak duży jest (lub będzie stół), ile osób przy nim będzie mogło zasiąść, jak wysoko znajduje się jego blat, z czego będzie wykonany i w jakim stylu. Należy mieć na uwadze, że każda osoba, która zasiądzie do stołu powinna mieć przy nim do dyspozycji miejsce o szerokości przynajmniej 60 cm.


Krzesła w jadalni

Krzesła w jadalni

I co potem?


Kiedy już odpowiemy sobie na wcześniej postawione pytania, pozostanie nam zastanowienie się nad konkretnym wyglądem krzeseł. Jadalnie bywają bardzo różne. Jedni jedzą posiłki w kuchni, inni w salonach połączonych z kuchnią. Jedni preferują prostotę, inni wyszukaną elegancję. Musimy zastanowić się nad własnymi upodobaniami, a także nad wystrojem całej jadalni.

Do prostej jadalni mieszczącej się w kuchni lub z nią zintegrowanej, najlepiej nabyć zwyczajne, ale wytrzymałe krzesła z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Natomiast do okazałej jadalni w pokoju dziennym lub salonie lepsze będą bardziej eleganckie i stylowe krzesła, z litego drewna, wyściełane i pasujące do innych mebli we wnętrzu.

Nie ma konieczności, by krzesła w jadalni były super komfortowe. Należy jedynie zadbać, by siedzisko było na odpowiedniej wysokości i osoba z niego korzystająca nie zapadała się zbyt głęboko. Raczej lepiej jest unikać podłokietników, bo są zbędne, a czasem wręcz niewygodne. Krzesła powinny być na tyle wygodne, by bez większego wysiłku dało się na nich swobodnie usiedzieć nawet kilka godzin. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz