Kuchnie rustykalne - sentymentalny urok tradycji

Jesteś tutaj:

Kuchnie rustykalne - sentymentalny urok tradycji

4,2/5 (6 ocen)

Kuchnie w stylu rustykalnym są wciąż popularne. Ich sentymentalny urok, nastrój, ciepło i nawiązanie do tradycji sprawia, że panie chętnie decydują się na takie urządzenie własnej kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że musi to być duże pomieszczenie i najlepiej w domu jednorodzinnym. Nie powinno się jednak kuchni rustykalnej urządzać w domu nowoczesnym. Zobaczmy, jakie są inne zasady i wymogi aranżacji takiej kuchni.


Wyznaczniki stylu rustykalnego


Żeby kuchnię uznać za rustykalną, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim wyposaża się ją w meble i sprzęty wykonane z materiałów naturalnych, drewna, cegły, kamienia, ceramiki, wikliny, koronek. Zdecydowana większość przedmiotów znajdujących się w kuchni rustykalnej mieści się w tej stylistyce. Są to na przykład gliniane lub ceramiczne naczynia, mosiężne garnki, drewniane łyżki, koronkowe firanki, obrusy i serwetki, lniane ściereczki. Możemy tam spotkać stylizowane witraże, galeryjki, dekoracyjne gzymsy, ludowe ozdoby. Niektóre przedmioty są celowo postarzane, by sprawiały wrażenie autentycznych.

Czasem w naszych polskich kuchniach, w odremontowanych starych chatach lub dworkach, właścicielki specjalnie zachowują stare kuchnie na drewno i węgiel, by podkreślały starodawny styl kuchni. Nad nimi lubią powiesić nie tylko stylowe garnki, ale wieńce cebuli i czosnku, a także wiązanki ziół.


Dodatki, dekoracje i pamiątki


Kuchnie rustykalne mogą nawiązywać do rożnych regionów i tak spotyka się kuchnie urządzane na styl góralski, łowicki, krakowski itp. Odróżnia się je dzięki specyficznym zdobieniom mebli, stylizowanym haftom czy dekoracjom, ale ważniejsze jest to, co je łączy.

A takimi elementami, które spotyka się w każdym z tych wariantów, jest moc praktycznych i niepraktycznych dodatków. Chodzi tu o różnego rodzaju bogato zdobione pojemniki, kolorowe słoiczki oraz wiklinowe koszyczki. Ustawiane są na półkach i półeczkach, na oknach i gzymsach, wieszane na ścianach i okapach. Do tego dochodzą stare zdjęcia rodzinne, obrazki i pejzaże, zegary, wzorzyste talerze na ścianach. Na stole, półkach i w kredensie dumnie królują koronki mniejsze i większe. Czasem są to haftowane serwety i ściereczki.

Całość tworzy uroczy chaos, w którym jest jednak specyficzny klimat. Wchodząc do takiej kuchni, od progu czujemy się, jak u babci, miło i bezpiecznie. Nic dziwnego, że lubimy takie kuchnie i chętnie spędzamy w nich czas nie tylko na gotowaniu i jedzeniu.

Kuchnia tradycyjna

Kuchnia tradycyjna czytaj dalej...

Koniecznie zobacz