Jak praktycznie urządzić kuchnię?

Jesteś tutaj:

Jak praktycznie urządzić kuchnię?

3,5/5 (29 ocen)

Kuchnia – ulubione miejsce nie tylko pań domu, ale często wszystkich domowników. Tu nie tylko przygotowuje się posiłki, ale odbywają się luźne, spontaniczne rozmowy, zabawy z dziećmi, praca zawodowa i wiele innych ciekawych czynności. Dlatego zdecydowana większość ludzi lubi kuchnię i ona dobrze się im kojarzy, z zapachami dzieciństwa, ciepłem i rodzinnym nastrojem. Dlatego mając przed sobą aranżację tego pomieszczenia, postarajmy się utrzymać, a może nawet wzmocnić te atuty kuchni.


Funkcjonalność i ergonomia w kuchni


Urządzając kuchnię trzeba zadbać nie tylko o jej estetykę, ale nade wszystko o funkcjonalność i komfort korzystania z niej. Należy wziąć pod uwagę wielkość i kształt pomieszczenia, wymagania osób, które będą tu najwięcej działały, a także to, czy w kuchni tylko szykujemy posiłki, czy też je jemy. Niektórzy lubią w kuchni popracować i musza mieć skrawek miejsca na laptopa, inni często pozwalają maluchom na zabawę i będą potrzebowały na to miejsca na stole (a może pod stołem :).

Niektóre panie (albo panowie) lubią sobie tu poczytać szykując posiłki, albo podziergać, albo wykonywać wiele innych czynności (prasowanie, naprawianie garderoby, majsterkowanie itp.). Aby kuchnia nie pękła nam w szwach i nie została zagracona, należy precyzyjnie podejść do jej urządzenia. Oto kilka zasad, które ułatwiają odpowiednią aranżację.

• Oceniamy kształt kuchni oraz jej metraż i pod tym kątem obliczamy, ile mamy miejsca na wyposażenie, meble oraz inne sprzęty. Pierwszeństwo mają tu rzeczy związane z przygotowaniem posiłków i sprzątaniem po nich.

• Ustalamy, jak ustawimy niezbędne sprzęty (w jednej linii, w dwóch ciągach, a może na zasadzie wyspy).

• Jeśli wielkość kuchni na to pozwala, bierzemy pod uwagę możliwość ustawienia stołu i krzeseł, aby móc tam na co dzień jadać posiłki.

• Zastanawiamy się na materiałami do wykończenia ścian i podłogi.


• Ustalamy, jakie urządzenia i sprzęt znajdą się w kuchni i gdzie będzie ich docelowa lokalizacja (czy będą rozmieszczone samodzielnie, czy w zabudowie).

• Planujemy, w jaki sposób oświetlimy kuchnię.

Biała kuchnia

Biała kuchnia

Strefy w kuchni


Podzielenie kuchni na strefy jest bardzo praktycznym sposobem na racjonalne jej urządzenie. Pozwala na sensowne pogrupowanie mebli i sprzętu tak, by wszelkie czynności wykonywać szybko i w komfortowy sposób.

- Strefa zapasów – na jej terenie znajdzie się lodówka oraz szafki, których przechowuje się suchą żywność (mąka, kasze, cukier itp.). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz