Jak praktycznie urządzić kuchnię?

Jesteś tutaj:

Jak praktycznie urządzić kuchnię?

3,5/5 (29 ocen)

- Strefa przechowywania – tu chodzi o szafki i szuflady, w których znajdą miejsce garnki, zastawa, wszelkie pojemniki i sztućce.

- Strefa przygotowywania – zazwyczaj jest to specjalny blat i wieszaki na ścianie, gdzie stoją miksery, roboty, deski do krojenia, miski i tego typu pomoce kuchenne.

- Strefa gotowania – tu znajdzie się kuchenka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa, a przede wszystkim  w miarę duży blat, na którym kroimy, smarujemy, mieszamy, czyli szykujemy posiłki.

- Strefa zmywania – na tym placu mamy zlewozmywak i, coraz częściej, zmywarkę, do tego dochodzi suszarka na naczynia oraz szafka na środki czystości i kosz na śmieci.

Kuchnia nowoczesna

Kuchnia nowoczesna

Ważne konkrety


W kuchni wszystko powinno być urządzone pod kątem komfortu i bezpieczeństwa pracy. Warto więc zwrócić uwagę na kilka ważnych wskazówek:

- Kwestia oświetlenia – należy oświetlić całą kuchnię i te miejsca, gdzie szykuje się posiłki.        

- Wysokość blatów i szafek wiszących powinna być dostosowana do wzrostu niższej osoby (najczęściej jest to pani domu).


- Jeśli nie ma miejsca na tradycyjny stół, to postarajmy się chociaż o jego namiastkę w postaci blatu rozsuwanego lub rozkładanego.

- Blaty robocze powinny mieć odpowiednia długość. Ten przy kuchence około 80 cm, a drugi, najlepiej koło lodówki 40-60 cm.

- Jeśli zlewozmywak znajduje się bezpośrednio przy kuchence, nie powinno się korzystać z komory tuż koło strefy gotowania. Można na przykład położyć na niej nakładkę i traktować, jak blat. Chodzi bowiem o to, by woda nie pryskała na gotujące się potrawy.

- Kuchenka powinna być usytuowana na nieco niższym poziomie, niż blaty robocze. Ułatwia to przestawianie garnków, zaglądanie do szykowanych potraw i mieszanie w ich.

Czerwona kuchnia

Czerwona kuchnia

A co z meblami i urządzeniami?


Wybór mebli i urządzeń typu kuchenka, lodówka, zmywarka, to chyba najprzyjemniejszy etap urządzania kuchni. Tutaj najważniejsze okazują się gust, upodobania, oczekiwania, a przede wszystkim zasobność portfela. Jesteśmy pewni, że z tym etapem poradzą sobie Państwo doskonale, czego serdecznie życzymy.
 

Koniecznie zobacz