Kuchnia z wyspą - funkcjonalność i wygoda

Jesteś tutaj:

Kuchnia z wyspą - funkcjonalność i wygoda

3,6/5 (46 ocen)

Jeszcze niedawno uznawano ją u nas za awangardową, a dziś proszę, jest jednym spośród wielu ciekawych rozwiązań w nowoczesnych kuchniach. Wybierana jest raczej do większych kuchni lub tam, gdzie kuchnia łączy się z pokojem dziennym. Projektanci aranżują ją na wiele ciekawych sposobów, więc może spełniać różne funkcje, od zwykłego blatu roboczego, przez barek, po rozbudowane miejsce do gotowania i przygotowywania posiłków.


Dlaczego wyspa?


Wyspa kuchenna jest rodzajem wolnostojącej niskiej zabudowy, na którą mogą składać się takie elementy, jak blat roboczy, szafki, płyta kuchenna, zlewozmywak. Czasem pełni też rolę barku, przy którym domownicy siedzą i piją napoje lub jedzą posiłki.

Przy wyspie kuchennej może pracować lub „plotkować” jednocześnie kilka osób nie przeszkadzając sobie nawzajem, ba, skutecznie sobie pomagając. Jedna na przykład może siekać składniki, druga pilnować i mieszać potrawy w garnkach na kuchence, inna przygotowywać zastawę, a wszystkie razem rozmawiać lub śpiewać :) Wyjątkową frajdę mają dzieciaki, które wspólnie z mamą, babcią czy innymi opiekunami, mogą uczyć się wypieków i bawić jednocześnie. Starsi bez problemu „mają tu na oku” wszystkie poczynania młodych kucharzy czy cukierników.

Nowoczesna kuchnia z wyspą

Nowoczesna kuchnią z wyspą

Warunki konieczne do utworzenia wyspy w kuchni


Nie w każdej kuchni da się wykreować taką wyspę. Musi ona przede wszystkim spełniać warunek najważniejszy, a więc być odpowiednio duża lub łączyć się z pokojem. Nie bez znaczenia jest tu również kształt pomieszczenia. Nie da się urządzić wyspy w kuchni wąskiej i długiej.


W kuchni zamkniętej wyspę da się wygospodarować wtedy, kiedy mamy przynajmniej 15 m² do dyspozycji (kształcie zbliżonym do kwadratu), ale tak pod kątem wygody patrząc, lepiej mieć minimum 25 m². Najmniejsza i najskromniej wyposażona wyspa zajmie około metra kwadratowego. Do tego należy doliczyć wolną przestrzeń wokół niej. Do najbliższych szafek nie może być bliżej, niż 90 cm, ale bezpieczniej jest zachować odległość 100 – 120 cm. Odległość do stołu powinna być jeszcze większa, bo blisko półtora metra (miejsce na odsunięte od stołu krzesła i przejście pomiędzy nimi a wyspą).

Kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą

Co na wyspę?


Wyspy mogą być zaprojektowane na różny sposób. Poczynając od ich wielkości i kształtu, a kończąc na docelowym wyposażeniu. Mamy więc przykłady podłużnych, kwadratowych czy w kształcie litery L. W ich wyposażenie mogą wchodzić mniejsze lub większe blaty robocze, blat na barek, płyta kuchenna lub indukcyjna, zlewozmywak, do tego dochodzą szafki i czasem półki i haczyki na akcesoria kuchenne, które są zamocowane do sufitu powyżej. Jeśli na wyspie jest kuchenka, to powyżej umieszcza się również okap.

Planując postawienie wyspy, trzeba mieć świadomość, że związane z tym będą dodatkowe prace instalacyjne. Należy przecież odpowiednio doprowadzić dopływ i odpływ wody, gaz (do kuchni gazowej), a także prąd, a to zawsze wiąże się i dłużej trwającymi pracami, i, oczywiście, z większymi kosztami. Sporym problemem jest właściwe zamontowanie i podłączenie do otworów wentylacyjnych okapu. Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest na przykład wykorzystanie sufitu podwieszanego, w którym ukryje się przewody wentylacyjne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz