Szafa wnękowa - poszukiwanie inspiracji

Jesteś tutaj:

Szafa wnękowa - poszukiwanie inspiracji

3,7/5 (12 ocen)

W każdym domu i mieszkaniu znajdują się takie miejsca, zakamarki, z którymi nie bardzo wiadomo co zrobić. Ustawienie w nich mebla tylko częściowo satysfakcjonuje pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Za to wykorzystanie tych wnęk do zabudowania dyskretnymi schowkami i szafami jest najczęściej jedynym sensownym rozwiązaniem. Jeśli zastanawiają się Państwo nad racjonalnym zagospodarowaniem wnęk w swoim domu lub mieszkaniu, zapraszamy do lektury artykułu. Może znajdą tu ciekawą inspirację.


Odpowiednie miejsce na szafę wnękową


Właściwie można powiedzieć, że niemal każde jest dobre. Musi być tylko przynajmniej przy jednej ścianie. Najczęściej jednak na szafy wnękowe wykorzystuje się te przestrzenie, gdzie nie da się sensownie ustawić żadnego mebla, a więc skosy pod schodami, skosy na poddaszu, małe wnęki pomiędzy ścianami, duże wnęki w pomieszczeniach. Są też takie aranżacje, które na szafę wnękową wykorzystują część pomieszczenia. Tak najczęściej dzieje się w sypialniach, gdzie lubimy mieć dużo miejsca na ubrania.


Jak się do tego zabrać?


Jeśli odczuwamy brak dużej szafy w domu czy mieszkaniu, jeśli już znaleźliśmy na nią stosowne miejsce, to kolejnym etapem jest albo samodzielne zorientowanie się na rynku co do oferty takich szaf, albo poproszenie o pomoc fachowca. Ten ostatni zajrzy do nas, wymierzy przeznaczoną przestrzeń, wysłucha naszych oczekiwań i zaprojektuje naszą „szafę marzeń”. Potem pozostanie jeszcze kwestia jej zrobienia i zamontowania, którą najlepiej zlecić ekipie producenta mebli na wymiar. Oczywiście jest to wariant wygodniejszy i droższy :)

Innym rozwiązaniem jest wyszukanie w sklepach gotowych elementów szaf wnękowych i samodzielne ich poskładanie. W ofercie wielu producentów mebli znajdują się takie gotowe systemy szaf do zabudowy. Zwierają one między innymi następujące elementy: półki, szafki, wysuwane schowki, drzwi z prowadnicami i ramami, mechanizmy przesuwne, haczyki i wieszaki. Aby jednak wnętrze naszej szafy optymalnie wykorzystać, dobrze jest wcześniej wymierzyć miejsce i sprawdzić wymiary poszczególnych elementów. Potem to sobie odpowiednio zaprojektować. W ten sposób unikniemy błędów polegających na zakupieniu zbyt dużej liczby części lub – co gorsza – zbyt małych lub zbyt dużych, których nie da się sensownie zestawić w danym miejscu. Nie idźmy więc na żywioł, ale dokładnie wszystko zaplanujmy.

Dobrze zaprojektowana i poskładana szafa będzie służyła nam swoją przestronnością i funkcjonalnością. Znajdzie się w niej miejsce nie tylko na ubrania, ale również na przedmioty codziennego użytku, na przykład żelazko, deskę do prasowania, suszarki itp.

Szafa wnękowa

Szafa wnękowa

Drzwi do szaf wnękowych


Najchętniej montowane są tu drzwi przesuwne. Zajmują niewiele miejsca i są wygodne w użyciu. Łatwo jest je dobrać pod względem wielkości oraz pod kątem estetyki. Jednak do szaf wnękowych wykorzystuje się również tradycyjnie otwierane drzwi, a także drzwi łamane i harmonijkowe. Wszystko zależy od miejsca, gdzie ma znaleźć się dana szafa i od upodobań właścicieli. Każde z tych rozwiązań, jeśli jest przemyślane i dobrze wkomponowane w przestrzeń, jest dobrym rozwiązaniem.


Dlaczego warto?


Bez względu na to, czy dysponujemy dużą powierzchnią mieszkalną, czy małą, zawsze opłaca się ją dobrze zagospodarować. Duża i zagracona przestrzeń daje poczucie chaosu i wiecznego bałaganu, a w małej zagraconej przestrzeni można dostać „klaustrofobii” :) Dlatego im mniej zbędnych mebli i przedmiotów, tym lepiej. Jednak to, co niezbędne trzeba gdzieś schować. I w tym najlepsze okazują się właśnie szafy wnękowe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz