Jak urządzić sypialnię?

Jesteś tutaj:

Jak urządzić sypialnię?

3/5 (11 ocen)

W każdej sypialni najważniejszym meblem jest łóżko. Czasem jedno, duże, podwójne, a czasem pojedyncze. W sypialniach dziecięcych i młodzieżowych bywają też łóżka piętrowe. Łóżko jest na tyle ważne, że jest meblem, który zazwyczaj decyduje o całym wystroju wnętrza. To do niego dobiera się resztę umeblowania. Aby sypialnia była wnętrzem pełnym spokoju i harmonii, należy zadbać o jej odpowiednią aranżację. Chcemy Państwu podsunąć kilka wskazówek, jak to zrobić.


Od czego zacząć?


Od zmierzenia pomieszczenia, oceny jego kształtu, stopnia nasłonecznienia oraz ogólnego wrażenia, jakie robi. Jeśli nie mamy jeszcze żadnego wyposażenia, sytuacja jest łatwiejsza, bo możemy zaplanować wszystko od podstaw, ale jeśli urządzamy sypialnię po remoncie, to często dysponujemy już jakimiś meblami i sprzętem, więc trzeba go będzie sprytnie wkomponować w nową aranżację.

Tak, jak pisaliśmy na wstępie, najważniejsze jest łóżko. Warto, nawet w przypadku remontu, zastanowić się nad zakupieniem nowego łóżka lub przynajmniej nowego materaca (materacy). Wypada też wstępnie zaplanować, jakie inne meble znajdą się w sypialni i gdzie można je umieścić.

Bardzo ważną rolę w projektowaniu wystroju sypialni ma ogólny nastrój, jaki będzie w niej panował. Chodzi o poczucie spokoju, harmonii, porządku, aby jej właściciel (właściciele) mogli tu komfortowo odpoczywać i relaksować się. Dlatego nie należy przesadzać z nagromadzeniem zbyt wielu mebli i innych rzeczy. W sypialni, oprócz łóżka, najlepiej sprawdzają się szafki nocne, komody, szafy wnękowe, wygodny fotel, czasem telewizor. Nie powinno się jej zagracać zbędnym sprzętem.


Trzeba też ustalić kolorystykę i styl wnętrza, a składają się na to barwy ścian, podłogi, okien. Dopasowane muszą być wszystkie meble, dywany, zasłony i oświetlenie. Jeśli mamy już taki projekt, można przystępować do jego wykonania.

Sypialnia

Sypialnia

Wybór łóżka i materaca


Ogólnie rzecz ujmując można powiedzieć, że łóżko wybiera się ze względu na walory estetyczne, a materac ze względu na jego wygodę. Jeśli więc się przyłożymy do zadania, mamy duże szanse połączyć obie zalety i mieć łóżko nie tylko piękne, ale przede wszystkim komfortowe.

Kolejność powinna być taka, że najpierw szukamy interesującego nas łóżka (łóżek), a dopiero po podjęciu decyzji, znając jego wymiary, szukamy odpowiedniego materaca. Optymalny materac dobiera się pod kątem konkretnej osoby i jej potrzeb.

Czasem warto wcześniej skonsultować się z lekarzem, jeśli ktoś cierpi na takie dolegliwości, jak problemy z kręgosłupem, na reumatyzm, na schorzenia krążenia, na serce, na nerki itp. W każdym z takich przypadków są inne zalecenia, co do twardości materaca, albo tylko wybranych jego części. Dla zdrowej osoby wystarczą następujące zasady dobierania materaca: czytaj dalej...

Koniecznie zobacz