Jak urządzić sypialnię?

Jesteś tutaj:

Jak urządzić sypialnię?

3/5 (11 ocen)

- powinien umożliwiać kręgosłupowi przyjmowanie naturalnych pozycji,

- nie może zaburzać procesów oddychania, ani krążenia,

- nie powinien być pofałdowany, ani w inny sposób zdeformowany,

- dla dorosłej osoby powinien być dłuższy do jej wzrostu  o minimum 20 cm,

- a jego szerokość nie może być mniejsza, niż 90 cm na jedną osobę.

W sklepach standardowe wymiary materacy to: 80x200, 90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200 200x200 cm, ale wiele z nich przyjmuje również zamówienia na nietypowe rozmiary.

Sypialnia

Sypialnia

Mamy łóżko i co dalej?


Kładziemy podłogę, malujemy lub tapetujemy ściany, a potem ustawiamy nasz nowy mebel w wybranym miejscu. Sprawdzamy naocznie, ile miejsca nam zostało i uzupełniamy pozostałe umeblowanie starając się nie przesadzać. W zależności od tego, dla kogo jest przeznaczona dana sypialnia, możemy umieścić w niej mniejsza lub większa szafę, komodę na pościel, szafki na kilka podręcznych rzeczy, np. na książki, płyty itp. Jeśli  miejsce na to pozwala, można ustawić wygodny fotel, lampę i mały stolik. Wszystko powinno mieć jeden styl i pasować do siebie kolorystycznie. Jeśli pomieszczenie jest małe, lepiej żeby były to barwy jasne, spokojne. W większych wnętrzach można pokusić się o bardziej zdecydowane kolory i zestawienia kontrastowe.

Sypialnia

Sypialnia

Oświetlenie sypialni


Choć sypialnia zasadniczo służy do snu, to jednak dzieje się w niej wiele innych ciekawych rzeczy, do których mniejsze lub większe natężenie światła jest nieodzowne. Trzeba to racjonalnie zaplanować. Sprawdzonymi rozwiązaniami jest umieszczenie jednego głównego źródła światła, najczęściej na środku, oraz kilku dodatkowych. W sypialniach małżeńskich są to zazwyczaj dwie lampki nocne umieszczone szafkach nocnych, albo dwa kinkiety nad ich miejscem do spania. Jeśli w pomieszczeniu jest również fotel, to raczej powinien mieć swoją lampę, aby można było na nim poczytać.


Niezwykle ważna jest barwa światła i klosza lub abażuru. W tego rodzaju wnętrzu powinno być ono ciepłe, spokojne i nastrojowe. Zimne i bardzo jasne światło po prostu tu nie pasuje i psuje harmonię. Z myślą o wygodzie użytkowników sypialni, producenci oferują różne ciekawe gadżety, które pozwalają na zdalne sterowanie nie tylko oświetleniem, ale również stopniem zasłonięcia żaluzji, włączaniem i wyłączaniem telewizora, radia czy budzika. Warto się nimi zainteresować.

Łóżko w sypialni

Łóżko w sypialni

Kilka wybranych cen wyposażenia sypialni


Łóżka małżeńskie – dostępne już od 330 zł, górna granica może sięgać 10000 zł

Łóżka dla nastolatków – średnio od 200 do 2000 zł

Łóżka piętrowe – średnio od 400 do 1500 zł

Łóżka dla dzieci – od 200 do 1500 zł

Materace – od 130 do 2000 zł

Szafa wnękowa – od 800 do 4000 zł

Komoda – od 200 do 2000 zł
 

Koniecznie zobacz