Łóżka do sypialni - wymiary, twardość, materac i wygląd

Jesteś tutaj:

Łóżka do sypialni - wymiary, twardość, materac i wygląd

3,2/5 (42 ocen)

Sypialnie bywają różne, małżeńskie, dla singli, dla dzieci, dla gości. Każdą z nich urządza się w inny sposób. W tym artykule zajmiemy się najważniejszym elementem każdej sypialni, a więc łóżkiem. To od jego wygody zależy, czy się dobrze wysypiamy, a potem funkcjonujemy podczas dnia. Łóżko może mieć zasadniczy wpływ na nasze zdrowie. Dlatego zakup tego mebla nie powinien opierać się tylko na jego wyglądzie. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Zapraszamy do przeczytania dalszej części artykułu.


Wielkość łóżka


Ma ogromne znaczenie. Któż nie lubi spać w dużym łóżku? Jednak realia często sprowadzają nas na ziemię i ze względu na ograniczone możliwości przestrzeni, kupujemy łóżka o mniejszych gabarytach. Jeśli chodzi o miejsce do spania dla jednej osoby, to minimum wynosi 90 cm, ale takie wąskie kupuje się najczęściej dzieciom lub wtedy, gdy przestrzeń nie pozwala na większe. Łóżka dla par mają zasadniczo trzy standardowe szerokości 140, 150, 160 cm. Oczywiście, kiedy ktoś na zamówienie zażyczy sobie jeszcze większe, to będzie miał szersze.

Czasem problemem jest nie szerokość, ale długość łóżka. Odczuwają to przede wszystkim osoby ponadprzeciętnie wysokie. Te, które mają blisko 2 m, albo – co gorsza – ponad 2 metry wysokości. W ich przypadku standardowa długość, a więc 2 m jest stanowczo zbyt krótka. Na szczęście na rynku istnieją producenci łóżek przeznaczonych dla wysokich osób i nie są już oni skazani na przerabianie standardowych mebli lub zamawianie na wymiar, co wiąże się ze znacznym wzrostem ceny.

Łóżko w sypialni

Łóżko w sypialni

Materac – ważna sprawa


Ma chyba większy wpływ na komfort snu od wielkości łóżka. Nawet największe łoże ze źle dobranym materacem sprawi, że zamiast błogiego snu i budzenia się wypoczętym, będziemy się mniej lub bardziej męczyli w nocy. Jak widać do wyboru materaca należy podejść bardzo poważnie. Poważnie, czyli jak?

Najpierw dobrze jest rozważyć własne doświadczenie i oczekiwania. Jeśli ktoś cierpi na jakieś szczególne schorzenia, powinien kwestię odpowiedniego materaca skonsultować z lekarzem lub rehabilitantem. Ogólne zasady dobierania materaca są następujące:

- Twardość – ocenia się, że dla osób o masie ciała bliskiej 80 kg, optymalnym stopniem twardości jest H2, o wadze 80-100 kg H3, a powyżej tej wagi twardość H4. Dobrze dobrany materac pod względem twardości powinien podtrzymywać kręgosłup w naturalnej pozycji i dopasowywać się do kształtu ciała leżącego. Za bardzo twarde uciskają naczynia krwionośne, powodują skurcze i drętwienie kończyn. Zbyt miękkie natomiast pozwalają na nienaturalne wyginanie się kręgosłupa, co generuje bóle pleców, głowy czy problemy z oddychaniem.

- Grubość – czyli wysokość materaca ma wpływ na komfort spania. Im jest on grubszy, tym lepiej dla śpiącego na nim. Materace mają 12-25 cm wysokości.

 

- Wkład – tu do wyboru mamy kilka rodzajów:

  • materace sprężynowe – sprężyny ułożone są w połączone ze sobą zwoje,
  • materace woreczkowe (kieszeniowe) – sprężyny są mniejsze i  umieszczone w kieszeniach wykonanych z tkaniny,
  • materace lateksowe - najlepsze i najdroższe są materace mające 80% zawartości lateksu naturalnego, a 20% sztucznego,
  • materace z pianki wysokoplastycznej - jest to pianka poliurenatowa o lepszej sprężystości,
  • materace z pianki termoelastyczej –  jest to bardzo ciekawy rodzaj wkładu, gdyż pianka ta jest termo wrażliwa, a więc reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się do jego sylwetki, a to redukuje nacisk i mięsnie lepiej odpoczywają.

- Użyte tkaniny – rodzaj użytej tkaniny powinny sprawdzać zwłaszcza osoby alergiczne, dla których pokrowiec musi być wykonany z neutralnego dla nich materiału.

Łóżko w sypialni

Łóżko w sypialni

Wygląd łóżka


To prawdopodobnie najprzyjemniejszy wybór. Nie trzeba nic mierzyć, ani sprawdzać, co ma wewnątrz. Wystarczy obejrzeć i wybrać taki kształt, kolor i styl łóżka, które najbardziej nam odpowiada. Oczywiście wcześniej należy dokonać wyboru co do jego wielkości, a potem dobrać jeszcze optymalny materac. Estetyka łóżka powinna pasować do całego wystroju sypialni, więc albo aranżujemy wnętrze i potem szukamy odpowiedniego łóżka, albo kupujemy łóżko, a sypialnię urządzamy pod nie.

Kiedy już z powodzeniem wykonamy zadanie, jakim jest zakup łóżka do sypialni, nie pozostaje nic innego, jak spokojnie w nim odpocząć po trudach związanych z jego wyborem.
 

Koniecznie zobacz