Dobieramy efektowny żyrandol do salonu

Jesteś tutaj:

Dobieramy efektowny żyrandol do salonu

3,3/5 (21 ocen)

Choć nowoczesność narzuca niekiedy całkiem nowe rozwiązania, to jednak jeśli chodzi o wystrój salonu, wciąż modny jest klasyczny kanon, a w nim obowiązkowo piękny, wyjątkowy żyrandol na środku pomieszczenia. W tym wnętrzu pełni on nie tylko funkcje oświetleniową, ale również dekoracyjną. Dlatego za każdym razem, kiedy trzeba wybrać odpowiedni model, warto podejść do tego zadania z odpowiednim nastawieniem. W artykule podpowiemy kilka ważnych rzeczy na ten temat.


Typy żyrandoli


Projektując wystrój salonu, koniecznie należy wcześniej zaplanować jego oświetlenie. Żyrandol w salonie jest elementem widocznym na pierwszy rzut oka, zwłaszcza kiedy jest zapalone światło. Od tego, z czego jest wykonany, jaki jest duży, z ilu żarówek się składa, zależy zarówno siła natężenia światła, jak i nastrój w salonie.

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór żyrandoli. Różnią się one miedzy sobą stylem, materiałem wykonania, wielkością, liczbą punktów świetlnych. Do najbardziej popularnych zalicza się żyrandole kryształowe, mosiężne, szklane, z tworzyw sztucznych, drewniane i papierowe.

- Żyrandole kryształowe – kojarzą się z dawnym przepychem. Są jednak ponadczasowe. Doskonale sprawdzają się i w obecnych czasach. Produkowane są w różnych typach i wielkościach i zawsze uwodzą magią gry odblasków, jakie daje odbijające się światło w licznych elementach kryształowych.

- Żyrandole mosiężne – ten materiał ma długą żywotność, jest łatwy w konserwacji i czyszczeniu. Ponadto jest antykorozyjny i efektowny w wyglądzie. Zazwyczaj produkowane są w dwóch rodzajach (jeśli chodzi o wykończenie): patyna antyczna (matowe) i złoty połysk. Spotyka się również żyrandole malowane. W mosiężnych żyrandolach wykorzystuje się klosze szklane oraz abażurowe.

Żyrandol

Żyrandol

- Żyrandole szklane – w dzisiejszych czasach, kiedy technologie produkcji szkła dają tak wiele możliwości, kreatorzy i projektanci żyrandoli dokonują cudów. Mnogość kształtów i kolorów, rozmaitość stylistyczna oraz różna wielkość takich żyrandoli, sprawia, że stają się one niezwykle efektowne i chętnie wykorzystywane w salonach.  

- Żyrandole  z tworzyw sztucznych – ich zaletą jest bogata kolorystyka, rozmaitość kształtów, trwałość i łatwe czyszczenie. Często imitują inne materiały takie, jak kryształ, szkło lub materiał.


- Żyrandole drewniane – wymagają specyficznego wystroju wnętrza. Są dość „ciężkie” pod względem wyglądu i należy być ostrożny z doborem właśnie tego typu żyrandola.

- Żyrandole papierowe – raczej nie do salonów, ale współczesny wystrój bywa czasem zaskakujący i nawet w salonach mogą zawisnąć papierowe kule lub żyrandole o innych kształtach.

Żyrandol

Żyrandol czytaj dalej...

Koniecznie zobacz