Oświetlenie łazienki - efektowne i praktyczne

Jesteś tutaj:

Oświetlenie łazienki - efektowne i praktyczne

3,4/5 (14 ocen)

Światło w łazience jest bardzo ważnym elementem. Dlatego jeśli jesteśmy na etapie projektu nowej łazienki albo podczas generalnego remontu starej, zadbajmy o jej właściwe oświetlenie. W tym miejscu czasem potrzebujemy silnego, punktowego światła, a czasem chcemy się zrelaksować tylko przy symbolicznym, nastrojowym promieniu. Warto pomyśleć o obu tych wariantach i przygotować odpowiednie zestawy, aby każdy użytkownik mógł dowolnie ustawiać sobie niezbędne w danej chwili oświetlenie.


Światło w małej łazience


W naszej rzeczywistości małych łazienek jest chyba znacznie więcej i to nie tylko w blokach czy kamienicach, ale również w mniejszych domach jednorodzinnych, domkach letniskowych, a nawet w rezydencjach, gdzie oprócz dużych łazienek znajdują się mniejsze, przeznaczone do użytku poszczególnych domowników i gości.

Generalna zasada w tym przypadku to ta, w której główne źródło światła w łazience powinno jak najlepiej oświetlać strategiczne jej strefy, a więc umywalkę, wannę i prysznic. Jeśli jednak są takie możliwości, w pomieszczeniu należy umieścić jeszcze jedną lampę, nad umywalką, gdzie często wykonuje się precyzyjne czynności takie, jak makijaż, golenie się i czesanie.

Tu wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie lustra z oświetleniem, by w ten sposób zaoszczędzić tak cenne miejsce.


W większej łazience


W dużych łazienkach jest więcej możliwości i większe potrzeby co do oświetlenia poszczególnych jej stref. Optymalnym rozwiązaniem jest zaprojektowanie punktów świetlnych jeszcze na etapie projektu, kiedy to specjalista w porozumieniu z klientem ustali liczbę lamp, ich rozmieszczenie oraz siłę poszczególnych źródeł światła. W ten sposób uzyskuje się możliwość korzystania z mocnych, punktowych lamp w strategicznych miejscach lub bardziej nastrojowego oświetlenia, kiedy zależy nam na spokoju i relaksie.

Oświetlenie łazienki

Oświetlenie łazienki

Strefy oświetlenia


W każdej łazience można zamontować oświetlenie ogólne oraz dodatkowe, skierowane na konkretne miejsce. Tym drugim najczęściej jest lustro umiejscowione nad umywalką. Innymi strefami z osobnym światłem bywają wanna i natrysk, toaleta i bidet czy podświetlenie szafek na ręczniki i akcesoria.

- Oświetlenie ogólne – zazwyczaj jest to pojedyncza lampa umieszczana w centralnym miejscu sufitu łazienki. Czasem jednak składa się na nie kilka opraw halogenowych, które również równomiernie oświetlają całe pomieszczenie.

 

- Oświetlenie lustra – jest to miejsce strategiczne i powinno być odpowiednio oświetlone. Strumień światła ma dobrze oświetlać przede wszystkim twarz osoby, która stoi przed lustrem. Chodzi tu o odpowiednią intensywność, jak i właściwy kierunek oświetlenia. W przeciwnym razie, jego montowanie mija się z celem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz