Kinkiety oświetleniowe we wnętrzu

Jesteś tutaj:

Kinkiety oświetleniowe we wnętrzu

4,3/5 (3 ocen)

Te małe lampki mocowane na ścianach przez jakiś czas pozostawały w cieniu popularności, by w ostatnich latach ponownie wrócić do łask. Projektanci i producenci przypomnieli sobie o kinkietach, a te na nowo zachwyciły klientów. Dziś spotykamy je nie tylko w domach, mieszkaniach, ale w hotelach, restauracjach i wielu innych pomieszczeniach. Bogata oferta w sklepach pozwala na wyszukanie takich lampek, które spełnią oczekiwania każdego klienta.


Przeznaczenie kinkietów


Kinkiety, jako rodzaj wiszącej lampki, okazują się przydatne w wielu sytuacjach. Nie zajmują miejsca ani na podłodze, ani na stoliku, ani na półce. Wystarczy tylko odpowiedni haczyk na ścianie i kinkiet jest gotowy do oświetlania. Jeszcze tylko podłączenie do źródła prądu i już.

Jaka jest rola  tego wiszącego na ścianach oświetlenia? To zależy od właścicieli. Zasadniczo kinkiety służą do doświetlenia pomieszczeń. Wiesza się je w salonach, pokojach dziennych, w sypialniach, w przedpokojach i korytarzach, a nawet w kuchniach i łazienkach. W każdym z tych miejsc pełnią trochę inne zadanie. W salonach i pokojach dziennych tworzą nastrój.

W sypialniach najczęściej wiszą nad łóżkiem i pełnią rolę lampek nocnych. W przedpokojach  i na korytarzach służą jako oświetlenie użytkowe, podobnie jest w kuchniach i łazienkach.

Wypada jeszcze wspomnieć o kinkietach w restauracjach, hotelach, gabinetach. Tam pełnią rolę dekoracyjną oraz tworzenia odpowiedniego nastroju, a w hotelach, oczywiście, służą jako nocne lampki.

Kinkiet oświetleniowy - wewnętrzny
Kinkiet oświetleniowy - wewnętrzny

Wygląd


Współczesne kinkiety to już nie toporne drewniane konstrukcje z abażurami. Dziś projektanci zaskakują ciekawymi kształtami, kolorystyką, zestawieniami różnych materiałów. Można więc znaleźć lampki nawiązujące do klasyki, jak i takie, które mają nietypowe formy. Są kinkiety dające ciepłe i rozproszone światło, które tworzy przytulny miły nastrój, ale są również i takie, które świecą punktowym, silnym światłem i mogą być wykorzystywane do czytania lub wyraźnego oświetlenia jakiegoś miejsca.

Kinkiety powstają z różnych materiałów. Najczęściej z metalu, szkła, ceramiki, drewna. Miewają rozmaite kształty i wielkość. Mogą być zaprojektowane w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Bywają kinkiety całkowicie nietypowe, w kształcie zwierząt, drzew, świec, kryształowych kuli i prostych brył geometrycznych.

Kinkiety oświetleniowe - nowoczesne
Kinkiety oświetleniowe - nowoczesne

Jak dobrać kinkiet do konkretnego wnętrza?


Tak, jak każdy inny element wyposażenia, czyli racjonalnie i ze smakiem. Trzeba najpierw zastanowić się, jaką rolę będzie pełnił, a więc czy ma przede wszystkim oświetlać, tworzyć odpowiedni nastrój, czy po prostu stanowić specyficzną dekorację świetlną? Potem należy poszukać takiego kinkietu, który nie tylko spełni nasze wymagania co do funkcjonalności, ale będzie również pasował wyglądem do pomieszczenia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz