
- 1/3
- Następne
Schody, ze względu na swój charakter, bezwzględnie powinny być dobrze oświetlone. Zwłaszcza tam, gdzie panuje mrok i brak jest światła naturalnego. Aby bezpiecznie wchodzić i schodzić po schodach, ich właściciel musi zadbać o odpowiednie poręcze, maty antypoślizgowe oraz dobrą widoczność każdego stopnia. Dziś światło na schodach dodatkowo traktowane jest jako dekoracja. Projektanci wykorzystują je do eksponowania atrakcyjnych elementów architektonicznych w ich obszarze oraz do tworzenia miłego nastroju.
Rodzaje oświetlenia schodów
Oświetlenie schodów w dzisiejszym wydaniu, to już nie same nieciekawe lampki zawieszane wzdłuż stopni. Na rynku bowiem jest bogata oferta różnych rozwiązań. O tym, które z nich zastosować decydują projektanci wnętrz lub ich właściciele.
Zasadniczy podział oświetlania schodów to podział na ogólne i miejscowe.
• Ogólne:
- tradycyjne lampy montowane w suficie nad biegiem schodów,
- kinkiety wiszące na ścianie (ścianach) przylegających do schodów,
- oświetlenie mocowane bezpośrednio w ścianie wzdłuż stopni,
- oświetlanie pierwszego stopnia, spocznika i ostatniego stopnia.
• Miejscowe:
- zainstalowanie specjalnego światła w podstopnicach,
- światło zamontowane w słupkach podtrzymujących balustradę,
- świecące schody.
Jak widać naprawdę jest w czym wybierać, a najlepiej zrobić to jeszcze na etapie projektowania i budowy danego budynku.
Oświetlenie schodów
Kiedy schody są częścią innych pomieszczeń
W domach jednorodzinnych, rezydencjach, a także w hotelach i budynkach publicznych zdarza się, że schody na różne kondygnacje nie prowadzą osobną klatką schodową, ale stanowią integralną część innych pomieszczeń. Mogą mieścić się w salonie, pokoju dziennym, jadalni, holu, a nawet kuchni czy sypialni. W takich przypadkach podejście do ich oświetlenia powinno być trochę inne. czytaj dalej...