Funkcjonalne oświetlenie schodów

Jesteś tutaj:

Funkcjonalne oświetlenie schodów

3,8/5 (30 ocen)

Główna zasada jest wówczas taka, że o sposobie oświetlenia takich schodów decyduje wnętrze, do jakiego należą. Jeśli są w salonie, to styl światła na schodach musi być dopasowany do stylu, jaki w nim panuje. W ciągu dnia lub wówczas, kiedy świeci się światło w salonie, schody raczej nie potrzebują dodatkowego oświetlenia. Jednak wieczorem, zwłaszcza, kiedy w salonie włącza się nie główne oświetlenie, ale kilka świateł punktowych lub, kiedy jest w nim zupełnie ciemno, schody muszą być widoczne dzięki własnemu oświetleniu.

Ponieważ w przypadku schodów ulokowanych we wnętrzach otwartych często nie przylegających do żadnej ze ścian, oświetlenie może być montowane jedynie bezpośrednio na podstopnicach, słupkach podtrzymujących barierki lub w barierkach. Bardzo ciekawym i efektownym rozwiązaniem są szklane schody, które „same świecą”. Jest to możliwe dzięki temu, że oświetlenie jest zamontowane w ich wnętrzu.

Oświetlenie nowej generacji


Ostatnie lata, pod tym względem, mijają pod wyraźnym znakiem oświetlenia LED oraz oświetlenia światłowodami. Zarówno dzięki jednemu, jak i drugiemu, schody można efektywnie podświetlić na kilka sposobów:

- Pod stopniami – na przykład umieszczając taśmy LED lub światłowody pod każdym stopniem.

- W poręczy – wymaga mniejszej długości taśmy LED. Rzuca przyjemny strumień światła na schody nie oślepiając.

- Oświetlenie punktowe w ścianie – źródło światła umieszcza się na poziomie każdego stopnia.

Wykorzystanie taśm LED do oświetlenia schodowego jest rozwiązaniem bardzo energooszczędnym. Trochę mniej oszczędne okazują się światłowody. Niestety takie światła pasują jedynie do wnętrz nowoczesnych.

Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów

Włączniki światła


W przypadku oświetlenia schodów  konieczne jest zamontowanie instalacji, dzięki której możliwe będzie włączanie i wyłączanie przynajmniej z dwóch miejsc (na dole i na górze). W tym celu konieczne okazują się specjalne wyłączniki.

- Włącznik schodowy – który pozwala na sterowanie oświetleniem z dwóch miejsc.

- Włącznik krzyżowy – pozwala na sterowanie oświetleniem z kilku miejsc.

- Włączanie czujnikiem ruchu – wymaga zamocowania kilku czujek, które będą automatycznie włączać oświetlenie schodów i samodzielnie je wyłączać po pewnym czasie.

Jak widać sprawa oświetlenia schodów wymaga obecnie pewnej uwagi oraz podjęcia kilku strategicznych decyzji. Jednak dzięki nowym technologiom, możemy dzisiaj cieszyć się bardzo funkcjonalnym i oszczędnym światłem na schodach.
 

Koniecznie zobacz