Jakie lustro wybrać do sypialni, salonu, przedpokoju i łazienki?

Jesteś tutaj:

Jakie lustro wybrać do sypialni, salonu, przedpokoju i łazienki?

3,4/5 (19 ocen)

Choć lustra kojarzą się przede wszystkim z przeglądaniem w nich, czesaniem, robieniem makijażu, poprawianiem ubioru, to obecnie spełniają często także zupełnie inne role. Jedną z ważniejszych jest wykorzystywanie ich do aranżacji pomieszczeń. Lustra bowiem mają to do siebie, że odpowiednio umieszczone optycznie powiększają przestrzeń, doświetlają ją i tworzą specyficzny nastrój. Jeśli jesteście Państwo na etapie urządzania sypialni, salonu, przedpokoju czy łazienki, dobrze by było zapoznać się z możliwością wykorzystania luster, które i tak się w nich prawdopodobnie znajdą.


Lustro w sypialni


Lustro w sypialni jest już oczywistością. To tam często dokonujemy wstępnego lub całkowitego doboru garderoby, robimy makijaż czy wybieramy biżuterię. Dlatego jakiś rodzaj zwierciadła musi się znaleźć w tym pomieszczeniu. Możliwości jest, oczywiście, nieskończenie wiele. Są lustra do zamontowania na drzwiach szafy (na zewnątrz lub wewnątrz), lustra do powieszenia na ścianie, do postawiania na ziemi lub na toaletce. Wybór opcji zależy od upodobań, oczekiwań, stylu sypialni oraz jej wielkości.

Lustro na szafie – jest bardzo dobrym rozwiązaniem tam, gdzie brakuje miejsca. Jeśli się odpowiednio postaramy, będzie spełniało przynajmniej trzy funkcje, użytkową, dekoracyjną i jako element aranżacji wnętrza. Takie lustro obejmuje zazwyczaj całą sylwetkę, więc bez problemu pomoże nam dobrać odpowiednią odzież oraz przygotować całość kreacji.

Lustro na ścianie – okazuje się również bardzo często spotykanym elementem  aranżacji sypialni. Może mieć różną wielkość, a więc takie, które obejmuje ramiona i głowę, połowę lub całą sylwetkę. Należy precyzyjnie wybrać miejsce jego umieszczenia oraz ramę, w jakiej zawiśnie. Jest to o tyle istotne, że będzie tym elementem wyposażenia, które przyciąga uwagę, a także podkreśla wystrój wnętrza (uwaga na bałagan, bo będzie „podwójny”).

Lustro stojące – może być umocowane w specjalnym stelażu (obrotowym) lub być oparte o ścianę albo o większy mebel (szafę). Także rozmiar bywa różny, od dużego obejmującego całą postać, po małe lustra stawiane na toaletce. Tu również trzeba uważać, aby styl i kolor ramy lustra pasował do całego wnętrza.

Lustro w sypialni

Lustro w sypialni

Lustro w przedpokoju


Przedpokój, w każdym domu i mieszkaniu, jest tym pomieszczeniem, w którym obowiązkowo powinno znaleźć się lustro. To tutaj domownicy, a czasem i ich goście, przed każdym wyjściem sprawdzają swój wygląd i często nanoszą ostatnie jego korekty. Ponieważ jednak to pomieszczenie bywa różnej wielkości, więc u niektórych da się umieścić duże lustro, a u innych mniejsze. Jedni decydują się na takie wbudowane w mały mebel nazywany garderobą, inni wybierają lustro, które jest całkowicie oddzielnym elementem wyposażenia. W każdym przypadku należy dobrze zastanowić się nad jego lokalizacją. Pod uwagę trzeba wziąć wzrost domowników, znaleźć optymalne i wygodne miejsce w przedpokoju oraz właściwie zamocować nowe lustro.


W przypadku lustra w przedpokoju, bardzo ważną sprawą jest jego właściwie oświetlenie. Najlepiej jeśli światło będzie padać na osobę stojącą przed lustrem od przodu. W bezpośrednim pobliżu lustra (pod nim albo obok) dobrze jest umieścić półkę (półki), stolik lub szafkę, na których można położyć niezbędne akcesoria (grzebienie, szczotki do włosów, do ubrań), postawić torbę lub inne przedmioty, które zabieramy wychodząc.

Lustro w przedpokoju

Lustro w przedpokoju

Lustro w łazience


Łazienka to kolejne wnętrze, gdzie nie może zabraknąć lustra. Jest ono konieczne do takich podstawowych i codziennych czynności, jak czesanie się, golenie, robienie makijażu. Planując wygląd łazienki, dobrze jest od razu uwzględnić ten element jego wyposażenia, gdyż często można go kupić w komplecie z innymi meblami łazienkowymi. Czasem jest to lustro wbudowane w drzwiczki jednej z wiszących szafek, a czasem stanowi osobną część zestawu.

Lustro łazienkowe zazwyczaj wieszamy nad umywalką. Powinno być odpowiedniej wielkości, pasować do stylu i kolorystyki całej łazienki oraz być dobrze oświetlone. Jeśli jest poprawnie dobrane, będzie nie tylko funkcjonalne, ale również stanie się atrakcyjnym elementem dekoracyjnym tego wnętrza. Bardzo ciekawym i efektownym rozwiązaniem jest umieszczenie lustra albo jego pociętych (nieraz w bardzo fantazyjne kształty) części na ścianie pomiędzy płytkami. Nie zabiera wówczas cennego miejsca i ma niezwykle dekoracyjne walory.

Lustro łazienkowe

Lustro łazienkowe

Rama lustra


Bez względu na miejsce, w jakim ma się znaleźć lustro, jego ramę (lub jej brak) należy bardzo starannie przemyśleć i dobrać. Oto kilka wskazówek, jak wyszukać tę właściwą w danej sytuacji ramę:

- Klasyczna – zazwyczaj jest duża i masywna w złotym lub srebrnym kolorze ze zdobieniami. Wnosi do pomieszczenia nastrój retro. Dość mocno rzuca się w oczy. Pasuje do spokojnego wnętrza o stonowanej kolorystyce ścian i mebli.

- Drewniana – odpowiednia do pomieszczeń z meblami o takim samym stylu i kolorze. Takie ramy mogą być bogato zdobione i kolorowe albo wręcz przeciwnie, bardzo proste i surowe w wyglądzie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz