Nowoczesne tapety ścienne

Jesteś tutaj:

Nowoczesne tapety ścienne

3,5/5 (17 ocen)

Tapety w szybkim tempie wracają do łask i nie ma się co dziwić. Na rynku znajdujemy bogatą pod względem wzorów, barw, faktury i wielkości ofertę. To już nie te nudne rolki papieru, jakie znamy z niedawnej przeszłości. Dziś za pomocą odpowiednio dobranej tapety nasze wnętrza mogą zamienić się w cudowne, ciepłe i eleganckie pomieszczenia, gdzie będziemy chętnie przebywać. Zobaczmy, jakie magiczne rozwiązania można projektować i realizować za pomocą nowoczesnych tapet.


Nowoczesne tapety


Produkowane są dziś z bardzo różnych materiałów, nie tylko z papieru. Dzięki temu mogą charakteryzować się odmiennymi właściwościami. Możliwe więc jest położenie tapety nie tylko w pokojach, salonach, gabinetach, ale również w łazienkach, toaletach czy kuchniach. Mnogość wzorów i kolorów daje też możliwość niezwykłych aranżacji. Można łączyć kilka różnych motywów lub kolorów, albo kłaść wybraną tapetę tylko na części ścian, resztę malując na odpowiedni kolor. Liczba wariantów jest tak nieograniczona, jak nieograniczona jest wyobraźnia projektantów i aranżerów. Planując więc lub zmieniając obecny wystrój wnętrz, warto przynajmniej rozważyć wykorzystanie w nich tapet.


Rodzaje tapet


Obecnie produkowane tapety występują w kilku różnych rodzajach. Oto najważniejsze z nich:

- Papierowe – mogą być jedno- lub dwuwarstwowe oraz z gładką lub tłoczoną powierzchnią.  Tego typu tapety raczej nie są wodoodporne, ale niektóre można dodatkowo zabezpieczyć lakierem lub akrylem i wtedy od czasu do czasu można je lekko przetrzeć wilgotną szmatką.

- Winylowe – są odporne na wilgoć. Można je spokojnie zmywać, a jeśli jest taka konieczność, to nawet wyszorować. Mogą mieć wypukły wzór, co wielu uważa za bardzo efektowne.  Pod względem swoich właściwości okazują się trwalsze od papierowych. Występują również w wersjach do malowania.

Tapeta na ścianie

Tapeta na ścianie

- Flizelinowe – tak właściwie, to flizelina stanowi tu podbicie pod zewnętrzną warstwę winylową  lub wykonaną z tkaniny. Są to bardzo elastyczne tapety, które z łatwością maskują wszelkie nierówności ściany. Kładzie się je „na sucho”, a więc bez wykorzystania kleju.

- Raufaza – jest to wariant tapety papierowej wzmacnianej włóknem drzewnym, który nadaje jej efektowną fakturę. Można ją wykorzystywać właściwie w każdym pomieszczeniu oraz wielokrotnie malować.

Tapety ścienne -

Tapeta ścienna

- Flokowane – produkowane są w szczególny sposób, a mianowicie na flizelinowy podkład nanoszone są krótkie włókna wełny, jedwabiu lub tworzywa sztucznego, które tworzą interesujące, wypukły wzory o fakturze zbliżonej do zamszu. Flokowane tapety prezentują się bardzo atrakcyjnie. Najczęściej wykorzystuje się je w pokojach dziennych, salonach i sypialniach.

- Tekstylne – bardzo dekoracyjne tapety. Pod spodem mają warstwę włókniny, papieru lub winylu. Występują w dwóch wersjach: tkane (wierzchnia warstwa to bawełna, len, juta, jedwab albo włókna syntetyczne), nietkane, w których włókna są wtopione w podkład.

- Z włókna szklanego – doskonale imitują wzory i sploty naturalnych tkanin. Można je malować farbami dyspersyjnymi (emulsjami). Jeśli zostaną pomalowane nabierają elastyczności i odporności na ścieranie i uderzenia. Są też wodoodporne i spokojnie dają się wykorzystać w kuchniach i łazienkach.


- Fototapety – niezwykle efektowne tapety. Wybiera się na nie wyjątkowe zdjęcia, które są nadrukowane na papierze lub specjalnej folii (ten wariant jest wodoodporny i zmywalny, więc może być wykorzystywany w łazience lub kuchni). Atrakcją jest fakt, że firmy oferują przygotowanie fototapety na podstawie własnego zdjęcia klienta.

- Natryskowe – produkowane są z naturalnych składników lub mieszanki żywic syntetycznych. Nakłada się je w nietypowy sposób, bo specjalnym urządzeniem lub pacą. Tapety z żywic nabywa się w postaci specjalnej masy lub płatków.

- Bordy, bordiury, paski ozdobne – są to mniejsze elementy służące do efektownych wykończeń lub łączników tapet.

Tapeta ścienna

Tapeta ścienna

Kiedy wybieramy tapety?


Powodów, dla których klienci decydują się na zakup i zastosowanie tapety w swoich wnętrzach jest wiele. Czasem wypływa to z upodobania, czasem z sugestii projektanta wnętrz, a czasem z powodów praktycznych. Istnieją jednak przypadki, w których szczególnie poleca się wybór konkretnego rodzaju tapety. Należą do nich między innymi sytuacje, gdy:

- wypada ukryć jakieś niedoskonałości ścian, zwłaszcza wszelkie nierówności, czytaj dalej...

Koniecznie zobacz