Tapety ścienne - modne i nowoczesne

Jesteś tutaj:

Tapety ścienne - modne i nowoczesne

3,1/5 (15 ocen)

Estetyka i komfort przebywania w naszych domowych wnętrzach w znacznej mierze uzależnione są od wizualizacji ścian i przegród. Standardowym rozwiązaniem jest ich pomalowanie. Można jednak zdecydować się na nowoczesne tapety ścienne. Dlaczego warto?


Materiały


Z pewnością nowoczesnych tapet ściennych nie można kojarzyć tylko i wyłącznie z jednym materiałem, jakim jest papier. Jednak z reguły takie skojarzenia pojawiają się i niechętnie spoglądamy na to mało wytrzymałe rozwiązanie.

Z tych powodów w ofertach producentów tapet ściennych pojawiły się tapety, których warstwa wierzchnia nie jest już papierowa, a winylowa. Tworzywo stanowi zabezpieczenie przed zabrudzeniem i zniszczeniem.

Nowoczesne tapety ścienne mogą być również wykonywane z włókna szklanego. Są one podobnie jak tapety z warstwą winylową bardzo trwałe. Niestety to również jest wadą, gdyż uniemożliwia w znacznym stopniu ich wymianę. Zrywając tego typu tapetę zrywamy bardzo często także sam tynk.

Ciekawą alternatywą dla nierównych ścian wydają się niemieckie tapety Rauhfaser. Można je wielokrotnie malować. Drewniane wiórki spajają warstwy papieru. Powstaje zatem oryginalna faktura, dzięki której tego typu tapety dodają charakteru naszym wnętrzom.


Kolorystyka i motywy


Tapety ścienne dają szereg różnego rodzaju możliwości. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o materiały. Wybór dotyczy również podjęcia decyzji w zakresie kolorów i motywów, które chcielibyśmy mieć na ścianie. Warto zatem zainteresować się radami projektantów wnętrz w zakresie tapetowania.

Należy zdawać sobie sprawę, że kolor tapety powinien być dopasowany do powierzchni ściany. Co to oznacza w praktyce?

Projektanci wnętrz doradzają, aby jasne odcienie tapet stosować na ścianach o dużej powierzchni. Dzięki temu uzyskamy efekt przytulnego, ciepłego wnętrza.

Ostatnio bardzo popularne stały się motywy ornamentowe, wypukłe. Ze względu na duże zainteresowanie tapety z takimi wzorami produkowane są jako matowe, błyszczące lub pośrednie – łączące mat i połysk.

Nowoczesna tapeta ścienna

Nowoczesna tapeta ścienna

Kwestie techniczne


Przed przystąpieniem do tapetowania z pewnością należy wziąć pod uwagę także dane techniczne producentów. Szczególnie ważne jest również wcześniejsze przygotowanie do zakupu tapet jak i samego ich klejenia. Nie należy uważać tapetowania ścian za pracę szczególnie trudną. Jednak niewłaściwe jej wykonanie z pewnością nie przyczyni się do upiększenia wnętrza, a wręcz przeciwnie – do jego oszpecenia.


Zwymiarowanie


Przymierzając się do zakupu tapety pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć jest zmierzenie szerokości i wysokości ściany. Dzięki tym danym wyliczymy, ile rolek lub arkuszy potrzebujemy. Długość rolki wynosi zazwyczaj 10 m, natomiast szerokość około 50 cm. Nieco inaczej jest w przypadku arkuszy, które sprzedawane są na jeden metr bieżący.
Wpływ na ilość potrzebnej tapety wywierają także wzory i motywy. Jeżeli wzory są przesunięte to musimy uwzględnić odległości przesunięcia. Są one podawane przez producentów. Zatem w takim wariancie liczba rolek / arkuszy tapety będzie większa niż gdyby wzór był prosty, jednolity.

Należy również pamiętać o tzw. naddatkach, czyli dodatkowych ilościach tapety. Chodzi tutaj o uwzględnienie wykończeń wokół okien czy drzwi, a także o precyzyjne tapetowanie wokół grzejników.

Tapeta ścienna

Tapeta ścienna

Przygotowanie ścian


Powszechnie wiadomo, że na końcowy efekt nie wpływa tylko i wyłącznie precyzyjne przyklejenie tapet do ściany. Ważne jest wcześniejsze przygotowanie ścian, ponieważ to właśnie dzięki odpowiednio przeprowadzonym pracom przygotowawczym będziemy mogli uniknąć komplikacji i problemów związanych z tapetowaniem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz