Technika decoupage we wnętrzach

Jesteś tutaj:

Technika decoupage we wnętrzach

0/5 (0 ocen)

Fascynacja decoupagem znacznie wpłynęła na kreowanie nowych wnętrz. Wartości nabrało także samodzielne zdobienie sprzętów użytkowych. Decoupage cieszy się zatem popularnością, a jego urok jest dostrzegalny nawet przez najmniej spostrzegawczego gościa.
 

Czym jest decoupage?
 

O decoupageu mówi się naprawde sporo. Nie zawsze jednak wyjaśnia się dokładnie czym jest decoupage i skąd pochodzi. Zatem w niniejszym artykule postanowiono na nieco bardziej szczegółową odsłonę techniki decoupageu.

Decoupage jest techniką zdobniczą. Wywodzi się on z XII w. Jego ojczyzną są Chiny i Japonia. To właśnie tam po raz pierwszy zdecydowano się na wycinanie papierowych dekoracji i ich naklejanie. Z języka francuskiego decouper oznacza dokładnie wycinanie.

I chociaż od pierwszego zastosowania decoupageu minęło już trochę czasu obecnie uznawany jest on za jedną z bardziej popularnych technik zdobniczych. Odkrywany jest zatem na nowo, dzięki czemu z dnia na dzień zjednuje sobie coraz szersze grono zwolenników.


Deska zdobiona techniką decoupage

Deska zdobiona techniką decoupage

Wycinanki
 

Decoupage to niewątpliwie skojarzenia z wycinankami. Wycinanki mogą być wydrukowane przez Ciebie! Wystarczy jedynie zwykły papier biurowy i drukarka. Stworzenie swojej własnej wycinanki nie wymaga zatem nadzwyczajnych umiejętności. To właśnie sprawia, że decoupage nie staje się techniką niedostępną, ale wręcz przeciwnie – dostępną dla każdego.

Wycinanki można oczywiście także kupić jako gotowe. Sklepy z tego rodzaju artykułami do decoupageu mają urozmaicone oferty, dzięki którym każdy znajdzie coś dla siebie. Najczęściej wycinanki gotowe wykonywane są na specjalnym papierze. Zazwyczaj jest to papier ryżowy.

Dzięki takim możliwościom decoupage to sposób na doskonałą osobę zarówno dla tych, którzy lubują się w odsłonach tradycyjnych jak i nowoczesnych.


Kolory i motywy

 

Warto zaznaczyć, ze bogactwo decoupageu to różnorodne kolory i urozmaicone wzory. Kolory i motywy zapewniają dostosowanie techniki zdobniczej do panujących we wnętrzu trendów.

Najczęściej wybieranymi motywami są oczywiście motywy kwiatowe, dzięki którym wnętrze nabiera zarówno malowniczej estetyki jak i swoistego rodzaju świeżości. Zazwyczaj takie zabiegi zdobnicze odpowiadają wnętrzom o charakterze skandynawskim.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku wnętrz nastawionym na nowoczesność. Tutaj decoupage to przede wszystkim wycinanki w kolorach czerni i bieli. Ponadto oprócz kwiatów do niezwykle popularnych należą motywy abstrakcyjne. Wzajemnie współgrające kolory, motywy i meble tworzą wręcz nowoodkryty klimat wnętrza.


Ozdoby drewniane w technice decoupage

Ozdoby drewniane w technice decoupage

Na jakie powierzchnie?
 

Wielokrotnie pojawiają się pytania jeżeli chodzi o podłoża. To właśnie i tutaj pojawia się pewne udogodnienie. Najczęściej decoupage jest zauważalny w przypadku drewnianych mebli czy przedmiotów metalowych. Nie są to jednak wszystkie podłoża, które można zdobić techniką decoupageu.

Powszechnie zdobi się również przedmioty ceramiczne czy plastikowe. Wbrew pozorom przemianie można także poddać tkaniny. Stanowi to doskonały sposób na urozmaicenie dotychczasowych zasłon czy poszewek na poduszki, a także obrusów czy serwetek.

We wnętrza zatem zdobi się typowe meble drewniane jak komody czy półki. Oprócz tego ciekawie w technice decoupageu prezentują się nudne do tej pory metalowe dzbanki czy ceramiczne flakony. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz