Technika decoupage we wnętrzach

Jesteś tutaj:

Technika decoupage we wnętrzach

0/5 (0 ocen)

Stare powierzchnie
 

Odniesienie się do typowego zastosowania techniki decoupageu we wnętrzach wiąże się z tzw. postarzaniem powierzchni. Z nowej komody tworzy się komodę, która jakby była pamiątką po dziadkach. Wbrew pozorom nie przyczyni się to do aranżacji wnętrza jako smutnego, pozbawionego życia. Niewątpliwie stworzone  przez Ciebie powierzchnie podkreślą to piękno, które dopiero zaczynasz odkrywać.

Jak zatem postarzyć istniejące powierzchnie? W tym celu stosuje się chociażby przecieranie drewnianych mebli, które daje znakomite efekty. Oprócz tego bardzo często wykorzystuje się żywice czy specjalne lakiery do spękań. Zastosowanie lakierów w decoupageu jest bardzo ważne. Można wybrać lakiery jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe. Wybór lakieru to nie wszystko. Ważne jest także cykliczne pokrywanie ozdobionego mebla warstwą lakieru. Zazwyczaj lakierowanie trwa około miesiąca. Jest to zatem proces stosunkowo długotrwały.


Konewka w technice decoupage

Konewka w technice decoupage

Jak zdobić?
 

Zdobienie techniką decoupageu wymaga wcześniejszego przygotowania podłoża. W przypadku nowych komód drewnianych w tym celu wykorzystuje się papier ścierny.

Na przygotowaną powierzchnię nakleja się omawiane już wcześniej wycinanki – wydrukowane lub zakupione w sklepie z artykułami do decoupageu. Trzeba zaznaczyć, że po przyklejeniu wycinanki także i ją samą pokrywa się klejem na wierzchu.

Ostatnim etapem jest oczywiście lakierowanie. Zazwyczaj wykorzystuje się lakiery akrylowe. W celu uzyskania gładkiej powierzchni pokrywa się ją około 15 warstwami lakieru w odpowiednich odstępach czasowych, co trwa około miesiąca.

Technika decoupageu nie kosztuje wiele. To możliwość aranżacji wnętrza zgodnie z własnym pomysłem. Ponadto nie ma także przeszkód ze względu na materiał, na który przykleja się wycinankę. Decoupage jest zatem sposobem na nowy mebel bez kupna nowego mebla…


mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz