Tapetowanie mieszkania - praktyczne wskazówki

Jesteś tutaj:

Tapetowanie mieszkania - praktyczne wskazówki

3,7/5 (17 ocen)

Tapetowanie znowu jest trendy. Wpływ na to ma bogactwo oferty producentów oraz doskonalsze metody ich przyklejania. Efekty, jakie można dziś osiągnąć, bywają często niewiarygodne. Aranżacje, zwłaszcza profesjonalistów, robią ogromne wrażenie, a dodatkowo jakość tapet wyprodukowanych według najnowszych technologii jest niezwykle wysoka. Wiele z nich daje się bez większego trudu czyścić oraz wymieniać. Zobaczmy, czym jeszcze przyciągają tapety.


Rodzaje tapet


Na współczesnym rynku tapet mamy ogromny ich wybór i to nie tylko pod względem kolorystyki czy wzorów, ale także pod kątem materiału, z jakiego są wykonane.

- Tapety papierowe – wciąż najczęściej wybierane. Zachęca do tego bogata paleta kolorów, motywów, wzorów. Nawet najbardziej wymagający klient znajdzie pośród nich coś dla siebie. Niestety papierowe tapety są cienkie, więc ściana, na której mają być położone powinna być idealnie gładka i sucha.

- Tapety akrylowe – odmiana papierowych tapet, ale mało wytrzymałych i szybko brudzących się. Powinny więc być nakładane w pomieszczeniach, w których nie będą tak bardzo narażone na uszkodzenia.

- Tapety tekstylne – bardzo efektownie prezentują się w stylowo urządzonych pomieszczeniach. Produkowane są z naturalnych włókien, a więc bawełny, lnu wełny lub jedwabiu.

- Fototapety – to już nie są te dawne, często kiczowate obrazki, ale niezwykle piękne, oryginalne tapety, które w połączeniu z odpowiednią aranżacją pomieszczenia potrafią zadziwić. Dla niektórych szczególnie atrakcyjna oferta jest możliwość wykorzystywania własnych zdjęć.

- Tapety korkowe – świetna opcja dla tych, co cenią sobie ciszę, przytulność, ciepło, bo te tapety wyciszają i ocieplają wnętrze. Mogą być nawet wykorzystywane w łazienkach i kuchniach, gdyż są odporne na wodę i wilgoć.

- Tapety winylowe – ich cechą jest bardzo duża wytrzymałość oraz możliwość czyszczenia. Dlatego często umieszczane są w pokojach dla dzieci, młodzieży, w kuchni oraz pomieszczeniach gospodarczych, gdzie ściany w sposób szczególny narażone są na mechaniczne uszkodzenia.


- Tapety z włókna szklanego – ich faktura pozwala na ukrywanie mankamentów ściany. Są bardzo trwałe. Miewają wyszukane wzory i mogą nadać każdemu wnętrzu uroku i oryginalności.

- Tapety japońskie – bardzo nietypowy rodzaj. Ma postać suchego proszku. Aby nałożyć tapetę, trzeba go rozrobić w odpowiednich proporcjach z wodą, a potem równomiernie rozprowadzić na ścianach. Jest niezwykle efektowna.

- Rauhfazer – to natomiast są bardzo trwałe tapety. Można je z powodzeniem umieszczać w pomieszczeniach narażonych na uszkodzenia takich, jak dziecięce pokoje, korytarze, przedpokoje.

Tapetowanie

Tapetowanie

Tapetowanie


Kiedy już dokonamy wyboru tapety, trzeba zakupić odpowiednią liczbę rolek lub stosowną ilość proszku (w przypadku tapety japońskiej). Aby jednak móc to zrobić, należy obliczyć, ile materiału potrzebujemy. Pomiaru dokonuje następująco:

- mierzymy długość ściany + szerokość pomieszczenia i mnożymy to przez 2, co daje nam całkowitą długość ścian,

- aby dowiedzieć się, ile pasów danej tapety potrzebujemy, musimy podzielić otrzymany wynik przez szerokość tej rolki, czyli w skrócie można napisać: całkowita długość ścian/szerokość rolki = liczba potrzebnych pasów czytaj dalej...

Koniecznie zobacz