Len - roślina o szerokim spektrum zastosowania

Jesteś tutaj:

Len - roślina o szerokim spektrum zastosowania

3,3/5 (206 ocen)

Len (Linum) pochodzi prawdopodobnie z obszarów śródziemnomorskich. Jest rośliną o ponad 7000-letniej historii, która jako pierwsza była uprawiana na plon. Początkowo wykorzystywana do produkcji tekstylnych włókien, płócien do zawijania mumii czy żagli do łodzi. Z czasem odkryto jej właściwości lecznicze i zaczęto stosować na dolegliwości układu pokarmowego, a nawet dokuczliwy kaszel. Płótno lniane, charakteryzujące się dobrą chłonnością i przewiewnością, służy od dawna do opatrywania ran. Na świecie występuję około 200 gatunków lnu, należących do rodziny lnowatych. Najpowszechniej uprawianym gatunkiem jest len zwyczajny (Linum usitatissimum).


Charakterystyka


Len zwyczajny jest rośliną jednoroczną, uprawianą na rabatach lub dwuletnią byliną, zdobiącą ogród skalny. Maksymalna wysokość jaką osiąga ta roślina to 1,2 m, a jej rozpiętość szerokościowa wynosi 30−60 cm.

Roślina zakwita w czerwcu i sierpniu na kolor błękitny, w odcieniach od jasnoniebieskiego po białawy. Kwiaty lnu mają kształt kubkowaty lub lejkowaty i osadzone są na długich, cienkich łodygach, z woskowatym nalotem. Listki są podłużne i lancetowate, a ich długość nie przekracza 3 cm. Kwiaty zamykają się wczesnym popołudniem oraz w pochmurne dni i są krótkowieczne, ale dzięki szybkiemu zastępowaniu ich przez nowe, roślina kwitnie przez wiele tygodni.

Len - kwiaty

Len - kwiaty

Uprawa


Najlepszym podłożem do uprawy lnu jest żyzna (najlepiej torfowa lub próchniczna), dobrze przepuszczalna gleba oraz słoneczne i osłonięte miejsce. Nasiona bylin wysiewa się pod szkłem jesienią lub pod koniec zimy, albo ukorzenia sadzonki na początku lub w połowie lata. Nasiona roślin jednorocznych zaś wysiewa się wiosną wprost na miejsce stałe, pamiętając, aby nasiona nie były umieszczone zbyt gęsto. Roślina wschodzi w przeciągu 4–14 dni, co uwarunkowane jest wilgotnością gleby i temperaturą powietrza.

Len nie lubi przesadzania, dlatego najlepiej wysiewać go bezpośrednio do gruntu. Jest rośliną odporną na niskie temperatury, znosi przymrozki nawet do -4°C. Jej kiełkowanie rozpoczyna się już przy +4°C, dlatego do jej rozwoju wymagana jest niezbyt wysoka temperatura, ale za to wysoka wilgotność powietrza. Zwiększona ilość opadów na przełomie maja i czerwca wzmaga intensywniejszy w tym okresie wzrost rośliny. Uprawiając len w celu uzyskania plonu, należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu go, aby wieloletnie chwasty nie zagłuszyły rośliny.

Kwitnący len

Kwitnący len czytaj dalej...

Koniecznie zobacz