Babka lancetowata - roślina lecznicza

Jesteś tutaj:

Babka lancetowata - roślina lecznicza

3,6/5 (53 ocen)

Babka lancetowata (Plantago lanceolata), zwana też wąskolistną, należy do rodziny babkowatych i występuje na naturalnych stanowiskach w Europie, Azji a nawet Afryce Północnej. Chociaż jest rośliną leczniczą, jej szybkie rozprzestrzenianie się spowodowało, że w uprawach traktowana jest niekiedy jako uciążliwy i dość trudny do wytepienia chwast. Bardzo często spotyka się ją w koniczynie lub lucernie, dlatego określana jest też mianem babki koniczynowej. Mimo to spośród wszystkich babek, to właśnie ona ma największą wartość zielarską i to z niej najczęściej przyrządza się preparaty lecznicze, choć czasem wykorzystuje się również babkę zwyczajną lub babkę płesznik.


Właściwości


W swoich tkankach babka lancetowata zawiera między innymi substancje śluzowe, garbniki, pektyny, flawonoidy, sole mineralne (min.: potas, sód, fosfor, wapń, magnez, cynk, mangan), kwasy (np. cynamonowy, waniliowy) krzemionki, wit. C oraz aukubinę. Wszystkie te związki powodują, iż ziele babki lancetowatej ma właściwości antybakteryjne (świeży sok), przeciwzapalne, ściągające, hamujące krwawienie, łagodzące obrzęki oraz przeciwskurczowe. Naparem z liści poleca się płukać jamę ustną oraz gardło w stanach zapalnych błony śluzowej. Okłady łagodzą zapalenie spojówek, a także przyśpieszają gojenie się ran i regenerację uszkodzonego naskórka (np. w wyniku oparzeń).  Wewnętrznie preparaty z babki lancetowatej stosuje się jako środek wykrztuśny, przeciwskurczowy oraz wspomagający tworzenie przeciwciał antywirusowych. Roślina ta wykazuje również działanie przeciwbiegunkowe oraz osłonowe, dlatego stosowana jest przy chorobach układu pokarmowego w tym wrzodach żołądka i dwunastnicy. Wytwarzane z babki syropy, mają zastosowanie przy nieżytach górnych dróg oddechowych, łagodząc stany zapalne i rozrzedzając śluzowatą wydzielinę.

Babka lancetowata

Babka lancetowata

Charakterystyka ogólna


Spośród innych popularnych babek, lancetowatą można rozpoznać po wydłużonym kształcie liści, które jak nazwa wskazuje są właśnie lancetowate. Posiadają wyraźne, podłużne unerwienie i tworzą ponad ziemią luźną, nieco wzniesioną rozetkę. Na niektórych stanowiskach naturalnych babka ta może jednak tworzyć mieszańce, trudniejsze do rozpoznania i znacznie mniej wartościowe. W czasie kwitnienia, razem z pędem kwiatowym roślina osiąga ok. 50 cm. wysokości. Niewielkie, białe lub różowe kwiaty pojawiają się od maja do września, tworząc na szczycie długiego, cienkiego pędu, pękaty, kłosowy kwiatostan, w szaro-brunatnym kolorze. Wiązkowe, liczne korzenie łatwo się rozprzestrzeniają, co razem z dużą ilością nasion przyczynia się do znacznej inwazyjności ziela.


Rozmnażanie


Nasiona pojawiają się na kłosach kwiatostanowych w dużych ilościach (jedna roślina może wydać ich nawet 1000) i mogą być roznoszone przez wiatr, zwierzęta, a nawet podeszwy naszych butów, o ile będziemy spacerować po terenie, na którym kwitną właśnie babki. Co ciekawe, nasiona tej rośliny są przysmakiem dla kanarków oraz innych ptaków ozdobnych.

Babka lancetowata

Babka lancetowata czytaj dalej...

Koniecznie zobacz