Borówka amerykańska (wysoka)

Jesteś tutaj:

Borówka amerykańska (wysoka)

3,6/5 (15 ocen)

Borówka amerykańska pochodzi ze środkowo – wschodniej części Ameryki Północnej. Uprawiana jest jednak również w wielu krajach, między innymi w Anglii, Polsce, Niemczech, Australii, Holandii oraz Japonii.

Pod pojęciem borówki amerykańskiej rozumie się głównie borówkę wysoką.  Pierwsze  plantacje borówki amerykańskiej pojawiły się w Polsce w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

Krzew dorasta do około trzech metrów.  Może mieć kształt rozłożysty lub wzniesiony. Liście rośliny mają piękny purpurowy kolor.

Krzew  należy do roślin długowiecznych. Jego owoce stanowią ciemno niebieskie jagody, które zbieramy od połowy lipca, aż do pierwszych przymrozków. Krzew owocuje więc przez całe lato. Miąższ owocu ma kolor biało – zielony.  

Owoce dojrzewają około cztery tygodnie . Krzewy co roku obdarzają nas owocami, pierwsze borówki możemy zbierać  w drugim roku po posadzeniu.

Borówka należy do rodziny wrzosowatych. Najbardziej odpowiada jej podłoże zbliżone do tego, które występuje w lesie. Potrzebuje ziemi przewiewnej, kwaśnej i próchnicznej. Dobrze rośnie na nagrzanym od słońca podłożu. Nie lubi stanowisk wietrznych, odpowiada jej słońce i ciepło. Roślina potrzebuje wilgotnej gleby, susza bardzo źle wpływa na uprawę, zmniejsza plony oraz zatrzymuje wzrost. Poza tym owoce są niesmaczne i lekko przeschłe. Najlepiej rośnie na równym terenie, nie lubi ciężkiej ziemi oraz podmokłych miejsc.

Krzewy borówki sadzi się na początku wiosny. W odległości około pół metra jeden krzew od drugiego.

Owoce borówki amerykańskiej

Owoce borówki amerykańskiej

Rośliny powinny pochodzić ze sprawdzonych sklepów ogrodniczych, a najlepiej szkółek, pomoże to  otrzymać dorodne owoce i zebrać dobre plony.

Borówki w kuchni używa się do robienia soków, galaretek, dżemów  oraz dodaje się do ciast i  deserów. Latem można dodać borówki do tartej i do babeczek z budyniem. Owoce są również smaczne jedzone na surowo. Zawierają dużo witaminy B oraz C.  Borówkę można zamrozić.  Poza tym owoce są mało kaloryczne i pomagają przy leczeniu chorób oczu i serca.


Krzewy  Borówki  Amerykańskiej są mrozoodporne.

Pielęgnując borówkę należy  spulchniać glebę dookoła oraz usuwać z krzewu chore i połamane pędy. Poza tym warto podsypać wokół krzewu torf, który pomoże utrzymać wilgotne podłoże.

Na całym świecie występuje ponad czterysta odmian borówki amerykańskiej. Należą do nich między innymi, odmiany: Darrow, Brigitta, Aurora, Liberty, Jersey, Rubel oraz Chandler.

Borówka amerykańska - krzewy

Borówka amerykańska - krzewy

Odmiana Darrow ma duże, słodkie, spłaszczone owoce. Borówki zbieramy od połowy sierpnia.

Borówki odmiany Brigitta są średniej wielkości i mają lekko kwaskowaty smak. Nadają się do przechowywania.

Aurorę charakteryzują duże oraz równomierne zbiory borówek. Krzewy wytwarzają duże, trochę cierpkie owoce.  Borówki mają niebieski kolor.Odmiana Liberty ma duże, smaczne owoce. Mają lekko kwaskowaty smak i jasnoniebieski kolor.

Borówki odmiany Jersey są  bardzo podobne do leśnych jagód. Mają średnią wielkość i są słodkie. Idealnie nadają się na przetwory.

Rubel charakteryzują małe owoce, które nadają się na przetwory. Borówki nie są polecane do jedzenia na surowo. Sprawdzają się jedynie w przypadku stosowania diety.

Owoce odmiany Chandler mają wyjątkowo duże i smaczne - jasnoniebieskie borówki. Odmiana jest dość plenna.

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Warto na działce podsadzić kilka krzaczków borówek, owoce są smaczne, nie za słodkie i nisko kaloryczne. Jedząc je dzięki składnikom zawartym w borówkach łatwiej możemy schudnąć. Wybierając się w podróż  możemy wziąć ze sobą pojemnik z borówkami, owoce zaspokoją częściowo głód oraz pragnienie.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz