Borówka amerykańska Chandler - wartościowa odmiana

Jesteś tutaj:

Borówka amerykańska Chandler - wartościowa odmiana

3,3/5 (83 ocen)

Stosunkowo nowa odmiana borówki amerykańskiej Chandler zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku. Wyjątkowo duże, jędrne i smaczne owoce zachęcają do uprawy tego krzewu, mimo że jest ona nieco trudniejsza niż w przypadku odmian o mniejszych owocach.


Opis


Borówka wysoka Chandler cechuje się wyprostowanym pokrojem oraz średnio silnym wzrostem. Osiąga do 1,5 m wysokości i ma błyszczące, podłużne liście. Jagody o lekko spłaszczonym kształcie zawiązują się w gęstych gronach. Są bardzo duże (o średnicy 2-3 cm) i pokryte jasnoniebieskim nalotem. Ich zbiór rozpoczynamy późno – pod koniec lipca. Owoce dojrzewają przez 4 tygodnie, dlatego zbiera się je kilkakrotnie.


Wymagania


Podobnie jak wszystkie odmiany borówek, Chandler wymaga gleby o odczynie kwaśnym. Nie może on być wyższy niż 5 pH (najlepiej 3,8-4,8), ponieważ na takim podłożu znacząco zmniejsza się owocowanie. Optymalna temperatura gleby to 18°C-21°C przez cały okres wegetacji. Borówka wymaga stanowiska słonecznego – jagody dojrzewające w miejscu ocienionym mogą być kwaśne. Chandler dość dobrze znosi mrozy, ale w rejonach Polski, w których występują bardzo ostre zimy, młodsze okazy powinny być zabezpieczane przez kopczykowanie.


Pielęgnacja


Odmiana ta wymaga specyficznej pielęgnacji. Podobnie jak w przypadku innych przedstawicieli gatunku, do prawidłowego wzrostu i owocowania konieczne jest coroczne cięcie prześwietlające. Młodym borówkom Chandler należy jednak usuwać również te pędy, na których jest najwięcej pąków kwiatowych. Obciążenie obfitym owocowaniem mogłoby doprowadzić do skarlenia krzewów. Gdy jagody dojrzewają, często niezbędne okazuje się podpieranie gałązek, które pod naporem dużych gron przyginają się do ziemi i łamią. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz