Jagoda kamczacka Atut - bardzo dobra krajowa odmiana

Jesteś tutaj:

Jagoda kamczacka Atut - bardzo dobra krajowa odmiana

3/5 (99 ocen)

Polska odmiana jagody kamczackiej Atut cechuje się dużą plennością i wysokimi walorami smakowymi owoców. Jej dodatkową zaletą jest fakt, że dojrzałe jagody nie opadają tak szybko, jak w przypadku innych odmian.


Opis


Odmiana Atut ma pokrój rozłożysty i osiąga wysokość do 1,5 m. Jej liście są ciemnozielone oraz lekko zaokrąglone, a pędy jasnobrunatne. U starszych okazów pojawiają się na nich charakterystyczne paski łuszczącej się kory. Kwiaty rozwijają się w połowie maja – są duże, żółtobiałe i pełnią funkcję dekoracyjną. Owoce, początkowo zielone, później fioletowe, ciemnieją do barwy granatowej i pokrywają się woskowym nalotem. Ich smak jest słodki z lekką goryczką, a wielkość zależy głównie od zasobności podłoża w wodę, w mniejszym stopniu zaś od nawożenia. Jagody osiągają długość do 2,5 cm i średnicę ok. 8 mm. Dojrzewają w ostatnich dniach maja, a w czerwcu krzew kończy wegetację.


Wymagania


Atut, podobnie jak większość odmian jagody kamczackiej, ma niewielkie wymagania glebowe. Obfitemu owocowaniu sprzyja podłoże umiarkowanie wilgotne, próchniczne, o odczynie lekko kwaśnym. Do uprawy tej odmiany dobrze nadaje się gleba piaszczysto-gliniasta, dość żyzna i średniozwięzła. Krzewy rosnące na suchym podłożu wydają małe, niezbyt smaczne owoce, które szybko opadają. Stanowisko powinno być słoneczne, ponieważ zacienienie również pogarsza jakość jagód. W naszych warunkach klimatycznych odmiana ta jest całkowicie mrozoodporna, a jej kwiaty znoszą spadki temperatury do -8°C.


Sadzenie


Krzewy odmiany Atut sadzimy wczesną wiosną. Kupujemy tylko okazy pochodzące z rozmnażania wegetatywnego – rośliny pozyskane z nasion wydają gorzkie owoce. Pamiętajmy, że jagody kamczackie należą do roślin obcopylnych, dlatego obok naszych krzewów powinniśmy posadzić przynajmniej jeden okaz innej odmiany.

Przyszłe stanowisko jagód kamczackich nawozimy kompostem i przekopujemy. Zbitą glebę rozluźniamy piaskiem lub rozdrobnionym kompostem, a podłoże suche i piaszczyste zagęszczamy torfem. Sadzimy krzewy ok. 3 cm głębiej niż rosły w szkółce, w rozstawie 2,5 x 1 m. Na koniec ściółkujemy je rozdrobnioną korą. Po przyjęciu się roślin można zasilić je połową dawki nawozu mineralnego. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz