Jagoda kamczacka Wojtek - doskonała odmiana

Jesteś tutaj:

Jagoda kamczacka Wojtek - doskonała odmiana

3,5/5 (81 ocen)

Jedna z pierwszych odmian wyselekcjonowanych w Polsce od kilku lat cieszy się na naszym rynku niesłabnącą popularnością. I jest to sukces zasłużony, jagoda kamczacka Wojtek daje bowiem coroczne plony dużych owoców o słodkim smaku.


Opis


Odmiana Wojtek cechuje się zwartym, kulistym pokrojem. Ma sztywne pędy o charakterystycznej, złuszczającej się korze, osiągające 1,6-2 m długości. W kwietniu tworzy żółtawe kwiaty, a podłużne, zielone liście gęsto porastają krzew aż do późnej jesieni. Jagody tej odmiany dojrzewają 4-5 tygodni po kwitnieniu, w maju, jako jedne z najwcześniejszych owoców w naszych warunkach klimatycznych. Mają wydłużony, cylindryczno-walcowaty kształt i długość 1,5-2,5 cm. Cechują się słodkim smakiem, przypominającym jagody leśne. Wojtek rozpoczyna owocowanie w pierwszym roku po posadzeniu i plonuje przez ponad 25 lat. Z jednego dorosłego krzewu tej odmiany można zebrać do 5 kg owoców.


Wymagania


Odmiana Wojtek jest odporna na suszę i dobrze rośnie na lekkiej, gliniasto-piaszczystej glebie o pH 5,5-6,0. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Jagody dojrzewające w częściowo zacienionym miejscu mają jednak cierpki posmak. Podobny efekt przynosi zbyt duża żyzność gleby i jej długotrwałe przesuszenie.

Krzew wytrzymuje spadki temperatury sięgające -40°C, a jego kwiaty -8°C. Nie wymaga ochrony chemicznej, ponieważ jest odporny na szkodniki oraz choroby.


Sadzenie


Młode krzewy jagodowe sadzimy w glebie wzbogaconej kompostem, ok. 3 cm głębiej niż rosły w szkółce. Silnie rosnące odmiany, takie jak Wojtek, należy rozmieszczać w odstępach 3 x 2 m. Pamiętajmy o konieczności sadzenia obok siebie krzewów różnych odmian, ponieważ ich kwiaty są obcopylne. Po skończonej pracy ściółkujemy jagody kamczackie rozdrobnioną korą bądź przekompostowanymi trocinami.


Pielęgnacja


Najważniejszym elementem pielęgnacji okazów odmiany Wojtek jest ich regularne podlewanie, zapewniające zdrowy wzrost krzewów i słodki smak jagód. Po upływie 3 lat od posadzenia wykonujemy pierwsze cięcie sanitarne, usuwając suche i złamane pędy. Wojtek jest odmianą silnie zagęszczającą się, dlatego co 4 lata należy też prześwietlić krzewy. Ponadto raz na 2 lata rozkładamy pod jagodami kamczackimi dobrze rozłożony obornik i wymieniamy ściółkę. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz