Najlepsze sposoby rozmnażania jagody kamczackiej

Jesteś tutaj:

Najlepsze sposoby rozmnażania jagody kamczackiej

3,3/5 (401 ocen)

Jagodę kamczacką możemy rozmnażać samodzielnie przez sadzonki i odkłady. Osiągniemy sukces, jeśli będziemy wybierać do rozmnażania zdrowe, silnie rosnące krzewy i zadbamy o dezynfekcję narzędzi, używanych do cięcia.


Pobieranie sadzonek


W uprawie domowej nowe okazy najczęściej pozyskujemy ze stosunkowo łatwo ukorzeniających się sadzonek zielnych. Do rozmnażania przystępujemy w pierwszej połowie czerwca, gdy jagoda kamczacka kończy kwitnienie. Pamiętajmy, by do sadzonkowania wybierać młode pędy, które nie wytworzyły wiosną kwiatów. Ponieważ o tej porze roku zazwyczaj jest sucho, przed pobraniem sadzonek obficie nawadniamy krzew mateczny. Nasycone wodą pędy mają większe szanse na wytworzenie korzeni. Pobrane sadzonki powinny mieć przynajmniej dwa węzły z pączkami liściowymi. Cięcie przeprowadzamy tuż pod parą liści lub pod dobrze wykształconym oczkiem. Posługujemy się ostrą żyletką, sekatorem lub nożem.


Sadzenie i pielęgnacja sadzonek zielnych


Natychmiast po odcięciu umieszczamy sadzonki w doniczce wypełnionej perlitem i torfem. Podłoże warto najpierw zdezynfekować, podgrzewając je w piekarniku do temperatury 95°C. Możemy umieścić kilka sadzonek w jednym pojemniku o średnicy ok. 12 cm – wówczas po ukorzenieniu się będzie trzeba je przepikować – lub dla każdej rośliny przeznaczyć osobną małą doniczkę.

Podłoże powinno być stale wilgotne. Sadzonki pozbawione osłony przed parowaniem mogą wyschnąć pomimo codziennego podlewania. Dlatego jeśli nie dysponujemy inspektem, w którym młode jagody miałyby zapewnioną wysoką wilgotność powietrza, przykrywamy doniczkę folią. Aby powierzchnia osłony nie dotykała liści, zakładamy ją na stelaż, wykonany z wygiętego drutu.

Sadzonki zielne potrzebują dostępu światła, ale nie mogą przebywać w pełnym słońcu, które mogłoby je wysuszyć.
Rozwój korzeni następuje szybciej w podłożu o temperaturze 18°C, dlatego jeśli mamy taką możliwość, warto rozmnażać jagodę kamczacką w ogrzewanej mnożarce.

Codziennie wietrzymy młode rośliny, a gdy zaczną rosnąć, uchylamy folię na stałe lub robimy w niej dziurki. Ograniczamy też podlewanie. Gdy system korzeniowy jest już dobrze rozwinięty, przenosimy sadzonki do żyźniejszego podłoża. Na miejsce stałe wysadzamy młode jagody kamczackie wiosną przyszłego roku, po wcześniejszym zahartowaniu.

Krzew jagody kamczackiej

Krzew jagody kamczackiej

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz