Jagoda kamczacka (borówka) - odmiany, uprawa i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Jagoda kamczacka (borówka) - odmiany, uprawa i rozmnażanie

3,3/5 (353 ocen)

Jagoda kamczacka, (Lonicera caerulea), inaczej suchodrzew jadalny lub suchodrzew siny, to roślina z rodzaju przewiertniowatych. Rodzina obejmuje krzewy i pnącza, które cenione są z powodu licznie występujących i delikatnych kwiatów, często o słodkim zapachu. Rośliny wytwarzają lśniące kuliste lub jajowate owoce, które w przypadku niektórych gatunków są trujące dla ludzi. Zazwyczaj jagodami żywią się ptaki i dzikie zwierzęta, a kwiaty stanowią źródło nektaru dla pszczół i motyli. Wśród krzewów tego rodzaju znajduje się jagoda kamczacka, której owoce są jadalne i z powodzeniem konkurują z borówkami czy jagodami leśnymi. Naturalnym środowiskiem jagody kamczackiej są północno-wschodnie rejony Azji, ale warunki klimatyczne północnej Europy są dla niej również odpowiednie. W Polsce znajdziemy tylko odmiany uprawne krzewu.


Charakterystyka


Jagoda kamczacka jest krzewem osiągającym wysokość 1,5−2 m i rozrasta się na szerokość 1,5 m. W odpowiednich warunkach uprawy intensywnie wzrasta, wytwarzając co roku półmetrowe przyrosty. Pojedynczy krzew składa się z kilkunastu gałęzi i rozgałęzionego, ale płytkiego, o długości 50−80 cm, systemu korzeniowego. Zielone liście rośliny utrzymują się aż do końca października, a kwiaty o długości około 1,5 cm mają kremowy kolor i wydłużony kształt. Owocami krzewu są zwisające granatowe jagody, które jako pierwsze pojawiają się w ogrodzie, bo już pod koniec maja. Mają cylindryczny kształt, długość w granicach 2−3 cm, a szerokość do 1 cm, w swoim słodko-kwaśnym smaku z nutką goryczy przypominają leśne jagody. Owoce dojrzewają nierównomiernie, dlatego ich zbiór odbywa się przez cały okres owocowania drzewka. Jednoroczne pędy stanowią dodatkową ozdobę rośliny, dzięki swojej bordowej barwie i ciekawym przylistkom. Jagoda - borówka kamczacka jest rośliną długowieczną, może mieć nawet 35 lat, co roku wydając owoce.


Odmianami jagody kamczackiej są: Wołoszebnica – krzew o silnym wzroście, owocujący na początku czerwca; Dlinnopłodna – odmiana wczesna, charakteryzująca się dużymi i smacznymi owocami; Czelabinka – krzew o średnim wzroście, który owocuje na początku czerwca, wydając jagody o kwaśno-słodkim smaku; Sinigłazka – wczesna odmiana o smacznych i dużych owocach; Wojtek – krzew bardzo plenny o dużych i bardzo słodkich owocach; Zojka – jagoda cechująca się średniej wielkości owocami o słodkim smaku; Rebeka – późna, ale za to bardzo plenna odmiana, której owoce długo utrzymują się na krzaku.

Jagoda kamczacka (borówka) - owoce

Jagoda kamczacka (borówka) - owoce

Uprawa


Ze względu na wymiary jagody kamczackiej należy wybrać i zagospodarować jej odpowiednie miejsce w ogrodzie. Krzewy posadzone w ciasnym miejscu wydają owoce o cierpkim smaku. Pamiętać trzeba, że aby drzewka dobrze owocowały powinny być posadzone parami. Ten piękny krzew nie jest zbyt wymagającym pod względem warunków uprawy. Prawidłowo wzrasta i rozwija się prawie w każdej glebie i na każdym stanowisku. Nie toleruje jedynie ciężkiej, gliniastej gleby, która obfituje w nadmierną dla jagody kamczackiej wilgoć. Takie warunki mogą być przyczyną gnicia systemu korzeniowego. Jeżeli chcemy, aby drzewko obficie owocowało powinniśmy mu zapewnić ciepłe i nasłonecznione miejsce. Podłoże zaś musi być żyzne i bogate w składniki mineralne, ważne, aby było dobrze przepuszczalne. Roślina lubi glebę o odczynie lekko kwaśnym. Jeżeli nie dysponujemy takim podłożem możemy je zakwasić odpowiednimi preparatami lub nawozem naturalnym. Ciężką glebę można rozluźnić za pomocą kompostu, piasku lub używając kory, a podłoże lekkie zagęszcza się torfem. Jagoda kamczacka jest odporna zarówno na suszę, jak i na mróz, dlatego nawet w największe spadki temperatur (do -45°C) jest w stanie przetrwać bez większych uszkodzeń.

Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka


Pielęgnacja


Formowanie roślin sprawia, że obficiej kwitną i owocują. Sposób oraz czas przycinania poszczególnych gatunków krzewów różni się pomiędzy sobą i zależny jest od ich wzrostu, a także miejsca pojawiania się pąków kwiatowych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz