Jagoda kamczacka (borówka) - odmiany, uprawa i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Jagoda kamczacka (borówka) - odmiany, uprawa i rozmnażanie

3,3/5 (351 ocen)

W przypadku jagody kamczackiej to krzew przez pierwsze 5−6 lat uprawy nie wymaga cięcia, ponieważ zagęszcza się w naturalny sposób w fazie wzrostu. Dopiero w następnych latach najstarsze pędy oraz te nadłamane i uschnięte należy usunąć. Nawożenie krzewu powinno być wykonywane nawozem naturalnym i odbywać się raz na dwa lata. Powierzchnię podłoża pod krzewami warto wyłożyć korą, co zabezpieczy je przed pojawieniem się i wzrostem chwastów oraz zachowa w podłożu odpowiednią wilgoć i lekko kwaśny odczyn gleby. Jagoda nie wymaga okrywania na zimę, a w okresie letnim specjalnego podlewania. Jedynie w okresach suszy warto nawadniać krzew, aby mógł owocować.

Jagoda kamczacka - owoce

Jagoda kamczacka - owoce

Rozmnażanie


Jagoda kamczacka jest rośliną, która wcześnie rozpoczyna wegetację, a w okresie wiosennym intensywnie wzrasta. Rozmnaża się ją za pomocą sadzonek, które pobiera się jesienią. W tym celu ucina się z dorosłego okazu zdrewniałe lub młode pędy (około 15 cm długości) z kilkoma pąkami. Następnie przechowuje przez zimę w chłodnym miejscu, przysypane pisakiem. Wiosną przesadza się je do pojemników z torfem, pamiętając o regularnym podlewaniu sadzonek. Ukorzenienie trwa kilka tygodni, po tym czasie sadzonki przesadza się na stałe miejsce.


Zastosowanie


Owoce jagody kamczackiej powinno zbierać się kilka dni po ich zabarwieniu się na granatowo, zanim zdążą osiągnąć całkowitą dojrzałość, ponieważ wtedy opadają. Są nie tylko smacznym dodatkiem do deserów czy dobrym materiałem na domowe przetwory, ale także zawierają wiele dobroczynnych substancji. W ich składzie znajduje się witamina A i C, żelazo, jod i miedź. Jagody wykazują właściwości wzmacniające, antyseptyczne oraz wspomagające w różnych schorzeniach. Mogą być spożywane zarówno świeże, przetworzone, jak i suszone. Napar z takich suszonych owoców jagody kamczackiej polecany jest w stanach przeziębienia, grypy i zapaleniach gardła. Plony z dorosłego krzewu wynoszą od 2 do 6 kg.

Edyta Fijołek
 

 

Koniecznie zobacz