Jak i kiedy ciąć borówkę amerykańską? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy ciąć borówkę amerykańską? Odpowiadamy!

3,5/5 (674 ocen)

Regularnie i prawidłowo przeprowadzane cięcie borówki amerykańskiej znacząco zwiększa plony. Dlatego aby cieszyć się obfitymi zbiorami, warto poznać tajniki tego zabiegu.


Termin cięcia


Borówkę amerykańską przycinamy od połowy lutego do końca marca. Cięcie wykonane późną wiosną może spowodować usychanie młodych przyrostów podczas suchej pogody w maju i w czerwcu, a przeprowadzone jesienią osłabia krzewy i powoduje ich przemarzanie.


Przygotowanie


Do prawidłowego przycięcia borówki amerykańskiej potrzebujemy ostrego sekatora. Bezwzględnie dbamy o czystość narzędzi, starannie myjąc je po każdym użyciu. Tuż przed zabiegiem należy zdezynfekować ostrze spirytusem. Warto również zaopatrzyć się w maść ogrodniczą, którą będziemy pokrywać rany o większej powierzchni, by uchronić krzewy przed infekcjami.


Cięcie po sadzeniu


Pierwsze cięcie wykonujemy tuż po sadzeniu borówek, o ile przeprowadziliśmy je wiosną. W przypadku sadzenia w terminie jesiennym przenosimy zabieg na przyszły rok.

Krzewom rocznym i dwuletnim skracamy pędy główne do 2-3. pąka nad ziemią. Usuwamy też cienkie i słabe gałązki, co wpłynie korzystnie na rozwój systemu korzeniowego.

Jeśli sadzimy borówki trzyletnie o dobrze wykształconych korzeniach, przycinamy tylko końcówki głównych pędów i usuwamy młode, drobne przyrosty, zagęszczające przyziemną część krzewu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy roślina wytworzyła tylko jeden silny pęd. Wtedy należy go silnie skrócić, by się rozkrzewił.

Nie dopuszczamy do owocowania młodych borówek, ponieważ mogłoby ono doprowadzić do ich skarlenia. Każdej wiosny skracamy pędy i usuwamy pąki kwiatowe, by krzew wykształcił silny szkielet. Pierwszego zbioru owoców dokonujemy w 5. roku po posadzeniu borówek.

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska


Cięcie sanitarne


Każdego roku na przedwiośniu usuwamy złamane i zeschnięte pędy naszych roślin. Cięcie przeprowadzamy u nasady pędu, a ranę możemy zabezpieczyć balsamem ogrodniczym. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz