Choroby i szkodniki porzeczek - rodzaje, objawy i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Choroby i szkodniki porzeczek - rodzaje, objawy i zwalczanie

3,4/5 (1521 ocen)

Porzeczki to krzewy mało wymagające i łatwe w uprawie. Mogą jednak zaatakować je szkodniki lub choroby, dlatego warto wiedzieć, jak wcześnie rozpoznać przeciwników i jak ich zwalczyć.


Choroby porzeczek


Amerykański mączniak agrestu

Pierwsze objawy zakażenia widoczne są w kwietniu. Pędy, liście, a z czasem też owoce porzeczek pokrywają się białym, kożuchowatym nalotem, który z czasem brązowieje. Krzew tworzy drobne i mało słodkie owoce. Rozwojowi choroby sprzyja duża wilgotność powietrza i sucha gleba oraz przenawożenie azotem. Porażone części porzeczek niezwłocznie usuwamy, a resztę opryskujemy preparatami Score 250 EC lub Nimrod 250 EC – pierwszy raz tydzień po kwitnieniu, kolejny po 10 dniach. Jeśli choroba pojawiła się w okresie rozwoju liści, stosujemy trzy opryski w odstępach tygodniowych, a gdy objawy powrócą zmieniamy preparat na Siarkol Extra. Warto sadzić odmiany porzeczki czarnej odporne na amerykańskiego mączniaka agrestu – ʻBrodtorpʼ, ʻFertodiʼ, ʻOjebynʼ i ʻRoodknopʼ.

Biała plamistość liści

Na liściach krzewów obserwujemy białe plamy o brunatnych brzegach. Po usunięciu chorych elementów stosujemy preparaty Polyram 70 WG bądź Dithane NeoTec 75 WG. Pierwszy oprysk należy przeprowadzić w okresie kwitnienia, następny podczas wilgotnej pogody. Aby zapobiec chorobie, jesienią sprzątamy liście zalegające pod krzewami.

Europejski mączniak agrestu

Dotyka czarną i czerwoną porzeczkę, ale nie jest tak niebezpieczny jak jego amerykański odpowiednik. Pod koniec maja porażone elementy krzewu pokrywają się białym, rzadkim nalotem. Możemy zapobiegać wystąpieniu choroby, stosując preparat Nimrod 250 EC. Pierwszy oprysk wykonujemy 14 dni po kwitnieniu, kolejny zaś 2 tygodnie później.

Łyżeczkowatość liści porzeczki czerwonej

Pierwszym objawem porażenia jest występowanie mozaiki i żółtych, chlorotycznych przebarwień na liściach. Następnie ulegają one deformacji, przyjmując łyżeczkowaty kształt. Chorobę wywołuje wirus pierścieniowej plamistości maliny. Rozprzestrzenia się on dzięki rozmnażaniu wegetatywnemu, dlatego należy odkażać narzędzia po każdym pobraniu sadzonek.

Opadzina liści porzeczek (antraknoza)

Choroba grzybowa powodująca gubienie liści. Sprzyjają jej duże opady, a pierwszym objawem są brunatne plamy, rozprzestrzeniające się na liściach porzeczek. Przed zbiorem owoców dwa razy (w odstępie 10 dni) stosujemy fungicydy, np. Dithane M-45 80 WP lub Signum 33 WG. Po zebraniu porzeczek powtarzamy zabieg jeszcze raz lub dwa. Oprysk wykonujemy w wilgotny dzień. Odmiany o wysokiej odporności na tę chorobę to m.in. czerwone porzeczki ʻJonkheer van Tetsʼ, ʻJuniferʼ, ʻRoodneusʼ oraz białe ʻBiała z Juterbogʼ i ʻZitaviaʼ.

Plamistość liści

Najczęściej występuje na porzeczce czarnej. Jej liście pokrywają się drobnymi, brązowymi plamkami, z czasem zajmującymi coraz większą powierzchnię. Ostatecznie usychają i opadają. Choroba atakuje na przełomie wiosny i lata. Chore liście należy spalić, a krzewy opryskać preparatami takimi jak Kaptan 50 WP, Dithane NeoTec 75 WG lub Miedzian 50 WP.

Rewersja czarnej porzeczki (atawizm)

Choroba wirusowa czarnej porzeczki, powodująca zniekształcenia liści, które wytwarzają trzy słabo wykształcone klapy zamiast pięciu. Czerwonawe kwiaty mają bardzo długie słupki i zawiązują mało owoców. Porażone rośliny trzeba niestety wykarczować. Profilaktyka polega na zwalczaniu wielkopąkowca porzeczkowego, który jest nosicielem wirusa. Kupujemy odmiany wolne od atawizmu i wymieniamy krzewy co 7-8 lat.

Rdza porzeczkowo-wejmutkowa

Choroba grzybowa, która przenosi się na porzeczkę czarną z sosny wejmutki. Od początku czerwca obserwujemy na spodniej stronie liści porzeczek rdzawe przebarwienia o niejednorodnej strukturze. Porażone liście wcześnie opadają. Chorobę możemy skutecznie zwalczyć stosując środki Polyram 70 WG lub Signum 33 WG. Pierwszy oprysk wykonujemy przed kwitnieniem, kolejne po zbiorze owoców. Aby zapobiec chorobie nie należy sadzić porzeczek w sąsiedztwie sosny wejmutki.

Rzekome kwitnienie porzeczki (full blossom)

Choroba występująca głównie w Czechach i we Włoszech. Wzrost roślin zostaje zahamowany, kwiaty są zdeformowane, a zabarwione na czerwono liście wcześnie opadają. Przyczyną są fitoplazmy dotykające astry, jabłonie i maliny.

Szara pleśń - objawy

Szara pleśń - objawy

Szara pleśń

Szary, mączysty nalot szybko rozprzestrzenia się na liściach porzeczek. Usuwamy chore elementy i czterokrotnie opryskujemy krzew preparatem Switch 62,5 WG w odstępach tygodniowych.

Zielona pstrość liści

Choroba wirusowa atakująca porzeczkę czerwoną. Na liściach pojawiają się jasnozielone plamy i pierścienie, niekiedy roślina ulega deformacjom. Pędy zamierają, a krzew wydaje mało owoców. Przyczyną choroby jest wirus mozaiki ogórka.

Żółta pstrość porzeczki czarnej

Wirus mozaiki gęsiówki osłabia wzrost i owocowanie porzeczek. Niekiedy na ich liściach pojawiają się żółte plamy, rozmieszczone wzdłuż nerwów. Profilaktyka polega na dbaniu o czystość narzędzi ogrodniczych.


Szkodniki porzeczek


Brzęczak porzeczkowy

Larwy tego szkodnika zjadają liście porzeczek, zostawiając tylko ich ogonki. Zaraz po zakończeniu kwitnienia stosujemy Karate Zeon 050 CS. Środek działa najlepiej w temperaturze 20°C.

Krzywik porzeczkowiaczek

Pasożyt pojawia się wczesną wiosną i żeruje na pąkach kwiatowych porzeczek, niszcząc je od środka. Zwalczamy go w czasie otwierania się pąków, na przełomie marca i kwietnia. Krzewy opryskujemy preparatami Sherpa 100 EC lub Sumi-Alpha 050 EC.

Uwaga: środki te są nieskuteczne w temperaturze poniżej 12°C. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz