Oprysk naturalny i chemiczny przeciw mszycom

Jesteś tutaj:

Oprysk naturalny i chemiczny przeciw mszycom

3,4/5 (577 ocen)

Mszyce to szkodniki osiągające wielkość kilku milimetrów.  Występują  w kolorach zielonym, czerwonym,  szarym lub czarnym. Szkodniki niszczą rośliny wysysając z nich soki.  Na skutek ich ataku ulegają uszkodzeniu młode liście oraz pędy.  Zaatakowany kwiat, warzywo, drzewo przestają się rozwijać. Zaczynają usychać im liście, potem pędy, gałęzie i  cała roślina zamiera.  Na skutek działalności mszyc rośliny często są atakowane przez choroby grzybowe oraz wirusy.


Opryski naturalne


Jeżeli mamy wybór czy użyć naturalnych oprysków czy chemicznych, to zawsze warto wybrać te pierwsze.

Opryski z pokrzyw, skrzypu czy czosnku poza działaniem antyszkodnikowym, również wzmacniają rozwój roślin.

Poza tym jeżeli przedawkujemy naturalne środki ochrony roślin, na przykład zapomnimy rozcieńczyć je z wodą, to roślina poniesie minimalne szkody, jeżeli natomiast przedawkujemy z chemią to raczej obumrze, a my możemy się nawet zatruć.

Warto, również zauważyć, że naturalne opryski nic nie kosztują.

Jedyną wadą wszelkich gnojówek, wywarów czy wyciągów jest to, że wolniej działają, niż chemiczne preparaty. Poza tym przy silnym ataku mszyc mogą sobie nie poradzić z ich skutecznym zwalczeniem.

Mszyce

Mszyce

Gnojówka z pokrzyw

Do przygotowania gnojówki  używamy młodych liści oraz pędów pokrzyw. Wkładamy je do pojemnika i zalewamy wodą.

Pojemnik przykrywamy pokrywką, jednak tak, aby dochodziło do niego powietrze. Ja do przygotowania  gnojówki używam  starej drewnianej beczki, a przechowuję ją w plastikowym pojemniku po pięciolitrowej wodzie. Fermentujące pokrzywy musimy codziennie mieszać, bez dopływu tlenu nie będzie gnojówki.

Po około miesiącu pokrzywy sfermentują. Po usunięciu  liści oraz pędów gnojówka jest  gotowa do użycia. Potwierdzeniem tego, jest brak występowania na płynie piany oraz bąbli.

Jednak zanim opryskamy nią rośliny musimy rozcieńczyć ją z wodą.

Beczkę, w której przygotowuję gnojówkę zawsze zabezpieczam tak, aby nie wpadły do niej małe zwierzątka i się nie potopiły.

Nie mają do niej dostępu, również dzieci i staram się, żeby sąsiedzi za bardzo nie czuli jej zapachu.

Gnojówka poza zwalczaniem mszyc, także nawozi rośliny.

Gnojówka ze skrzypu

Gnojówkę przygotowujemy używając pół kilograma  świeżych liści skrzypu, które  łączymy  z pięcioma litrami wody. Gnojówka fermentuje trzy, cztery tygodnie. Przed użyciem gnojówki, wyjmujemy z płynu pozostałości liści i rozcieńczamy go z wodą.

Wywar  z czosnku

Do zrobienia wywaru z czosnku potrzebujemy osiem deko rozdrobnionego czosnku złączonego z około dziesięcioma litrami wody. Przygotowany w ten sposób wywar rozcieńczamy z wodą i opryskujemy nim rośliny.

Wyciąg z czosnku

Aby przygotować wyciąg z czosnku należy piętnaście deko rozdrobnionego  czosnku połączyć z dziesięcioma litrami wody. 

Całość  stawiamy na dobę, w suche, nie nasłonecznione miejsce, żeby się wszystko odpowiednio połączyło. Potem musimy to przecedzić przez sitko oddzielając płyn od czosnku. Na koniec rozcieńczamy z wodą i opryskujemy zaatakowane rośliny.

Mszyce

Mszyce

Wywar z  rumianku

Zbieramy kwiaty rumianku i suszymy je.  Potrzebujemy tyle kwiatków, żeby wypełniły dwie szklanki. Rumianek łączymy z wodą, po czym gotujemy. Po zagotowaniu studzimy go, a następnie przecedzamy przez sitko oddzielając kwiaty od płynu.  Po czym opryskujemy wywarem rośliny, rumianku nie rozcieńcza się z wodą.
Opryski chemiczne


Agricolle Koncentrat

Działanie preparatu eliminuje mszyce poprzez ich uduszenie. Koncentrat nie wymaga okresu karencji. Możemy go stosować zarówno przy ataku szkodników na kwiaty, jak również na warzywa czy drzewa owocowe. Dawkujemy preparat w relacji  trzydzieści mililitrów koncentratu rozpuszczamy w dziesięciu litrach wody, po czym opryskujemy rośliny.

Agricolle Spray

Jeżeli nie chcemy rozcieńczać  koncentratu możemy użyć gotowego  preparatu w sprayu.  Działa on identycznie jak koncentrat opisany powyżej.

Fastac 100 EC

Preparat jest dostępny w formie koncentratu. Zanim go użyjemy do oprysku musimy rozcieńczyć z wodą.  W zależności od tego  jakie rośliny  będziemy opryskiwać, kwiaty, owoce czy warzywa, takie proporcje oprysku musimy zastosować. Fastac 100 EC  można rozprowadzać na rośliny tradycyjnie wykorzystując aparaturę na ziemną, jak również opryskiwać duże powierzchnie uprawne przy wykorzystaniu  helikopterów.

Preparat jest polecany do stosowania ze względu na krótki okres karencji, ekonomiczność stosowania i szybkie działanie.

Sumi - Alpha 050 EC

Środek występuje jako koncentrat, przed użyciem należy rozcieńczyć go z wodą. Możemy nim opryskiwać rośliny tradycyjnie wykorzystując aparaturę naziemną lub przy wykorzystaniu helikoptera w przypadku uprawy dużych powierzchni.  Preparat nadaje się do zwalczania szkodników zarówno na roślinach ozdobnych, jak i warzywach oraz drzewach owocowych.

Oprysk powinno się stosować  przy temperaturze poniżej dwudziestu stopni.  Nie należy opryskiwać preparatem warzyw i drzew owocowych podczas kwitnienia oraz roślin, z których pszczoły pobierają nektar.

Sprawdzone środki do zwalczania mszyc znajdziesz po kliknięciu tutaj.

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz