Oprysk przeciw uciążliwym komarom

Jesteś tutaj:

Oprysk przeciw uciążliwym komarom

2,9/5 (71 ocen)

Każdego roku z  większym lub mniejszym natężeniem borykamy się z problemem wszędobylskich komarów. Te niewielkie owady potrafią bardzo uprzykrzyć życie i sprawić, że praca oraz wypoczynek w ogrodzie mogą stać się prawdziwą udręką, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Najwięcej komarów występuje w mokre i ciepłe lata, a biorąc pod uwagę miesiące, to apogeum ich aktywności przypada na koniec wiosny początek lata oraz drugą połowę lata.


Krwiopijność komarów


Komary (Culicidae) stanowią bardzo liczną rodzinę owadów skupiających tysiące gatunków. W naszym klimacie naliczono się ponad 40 gatunków tych krwiopijnych owadów. Oczywiście ochotę na krew organizmów stałocieplnych mają tylko komarzyce, dla których krew to możliwość złożenia większej liczby pełnowartościowych jaj z których wylęgają się larwy. Samce żywią się nektarem, a ich zadaniem jest tylko zapłodnienie jaj po czym giną.


Cykl rozwojowy komara


1. Samica
2. Jaja
3 .Larwa
4. Poczwarka
5. Dorosły owad (samica/ samiec)  

Culicidae posiadają aparat gębowy kłująco ssący, a więc umożliwiający im pobranie krwi z żywiciela. Komarzyca na samym początku wbija się w skórę, następnie wstrzykuje enzymy, które zapobiegają krzepnięciu krwi i ssie póki w pełni się nie wypełni krwią. Niestety substancje zawarte w ślinie komara powodują uczulenie zazwyczaj objawiające się czerwonymi bąblami i swędzeniem. Część populacji komarów przenosi choroby.

Komar na liściu

Komar na liściu

Jakie środowisko preferują?


Idealnym środowiskiem dla komarów są wilgotne zakątki z płytką i stojącą wodą, cieniste ogrody, lasy, parki. W słonecznych ogrodach komary raczej nie występują, chyba że po zmroku. Do prawidłowego rozwoju wymagają niewielkiego zbiornika wodnego, gdzie będą mogły złożyć jaja.

Środki stosowane do zwalczania komarów:


W celu ochrony przed komarami stosuje się liczne pałeczki zapachowe, świece, repelenty, a więc odstraszacze. W mieszkaniu możemy zastosować bardzo wygodny elektrofumigator.

W ostateczności do walki z komarami w ogrodzie można wykorzystać środki owadobójcze, koniecznie stosując się do zaleceń producenta.Wybrane środki do walki z komarami w ogrodzie:

  • Bros- Bagosel 100 EC- dobry środek owadobójczy o działaniu kontaktowym i pokarmowym, przeznaczony do zwalczania owadów w tym komarów,  także na terenach otwartych. Zwalczanie poprzez oprysk bądź zamgławianie.
  • Trebon Mega 10 SC – skuteczny środek owadobójczy o działaniu kontaktowym i pokarmowym, przeznaczony do zwalczania owadów latających w tym komarów, także na terenach otwartych. Preparat bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Środek aplikujemy poprzez opryskanie najbliższego otoczenia – ścian budynków do 2 m wysokości oraz roślinności.
  • Bros Traconil  400 S.C.- przeznaczony do zwalczania larw komarów, poprzez zakłócenie procesu powstawania pancerza chitynowego. Przygotowanym preparatem należy opryskać podmokłe tereny, kałuże,  bagna, oczka wodne itp.

 

Komar

Komar

Uwagi końcowe


Jeżeli chcemy zmniejszyć liczbę bytujących w naszym ogrodzie komarów, to ogród należy tak zaaranżować, aby nie dominowały w nim miejsca, które będą doskonałą dla nich kryjówką. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz