Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Przedstawiamy skuteczne sposoby!

Jesteś tutaj:

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Przedstawiamy skuteczne sposoby!

3,5/5 (137 ocen)

Krety to miłe, łagodne i niegroźne stworzenia, które odżywiają się mnóstwem gatunków owadów i ich larw (pędraków, drutowców, rolnic), uwalniając w ten sposób rośliny od groźnych szkodników. Mimo to, kiedy pojawią się w ogrodzie, a w szczególności na trawniku, zaczynamy mieć do nich głęboką awersję. Powodem naszego negatywnego nastawienia są kopce, jakie te zwierzęta usypują podczas drążenia swoich tuneli. Kupki ziemi pojawiające się w różnych miejscach na murawie, wyglądają bardzo nieestetyczne i utrudniają zabiegi pielęgnacyjne, dlatego próbujemy się ich jak najszybciej pozbyć i to najlepiej na zawsze.

Za powstawanie kopców odpowiadają oczywiście krety, dlatego zaczyny traktować je jak wrogów i na różne sposoby chcemy się ich pozbyć. Zanim jednak podejmiemy walkę z tymi zwierzętami, zastanówmy się, czemu zadomowiły się akurat pod naszym trawnikiem, gdyż zwarta, zbita darń wcale nie jest dla nich najbardziej odpowiednim środowiskiem.

Kopce zrobione przez kreta na trawniku

Kopce zrobione przez kreta na trawniku


Dlaczego kret wybrał nasz trawnik?


Pojawiające się na trawniku liczne kopce to sygnał, że w podłożu intensywnie żeruje kret. A skoro tak pracowicie przeszukuje teren, najprawdopodobniej znajduje w nim sporo pokarmu, co oznacza, że pod murawą kryją się liczne szkodniki takie jak pędraki czy rolnice. Te groźne larwy owadów odżywiają się korzeniami roślin i w krótkim czasie mogą zniszczyć znaczną część trawnika, dlatego zamiast szukać sposobów na pozbycie się kreta, najpierw zacznijmy od zlikwidowania szkodnika (za pomocą odpowiednich środków ochrony roślin). Kiedy trawnik będzie już wolny od larw, kret prawdopodobnie sam się wyniesie na inne, bardziej gościnne tereny.


Sposoby na kreta


Kiedy nie chcemy czekać na efekty walki z pędrakami i planujemy szybciej pozbyć się z trawnika nieproszonego gościa, musimy pamiętać, że w Polsce jest on objęty częściową ochroną gatunkową i nie powinniśmy go zabijać. Możemy natomiast skorzystać z licznych sposobów pozbycia się natręta z ogrodu, bez wyrządzania mu jakiejkolwiek krzywdy. Jest to wprawdzie zadanie dość trudne, ale jeśli będziemy konsekwentni i skorzystamy z kilku metod jednocześnie, niechciany gość w końcu opuści niegościnny teren.

Kret w ogrodzie

Kret w ogrodzie

Sposobów na pozbycie się kreta z trawnika mamy do dyspozycji co najmniej kilka:

Odstraszanie – to pierwsza metoda pozbycia się niechcianego gościa. Zwierzę z natury ma niezwykle wyczulony zmysł węchu, dotyku i słuchu, dlatego można skutecznie uprzykrzyć mu życie za pomocą różnych, akustyczno-wibracyjnych odstraszaczy oraz aromatycznych roślin. Do odstraszania dźwiękiem, można posłużyć się gotowymi odstraszaczami elektrycznymi (emitującymi rozmaite dźwięki lub wibracje) lub odstraszaczmi wykonanymi własnoręcznie np. w postaci aluminiowych puszek i plastikowych butelek, zainstalowanych na prętach nad kretowiskiem (poruszane wiatrem, wydają drażniący zwierzę dźwięk). Nie tylko zaniepokoją kreta, ale również utrudnią mu zdobywanie pokarmu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz