Jakie rośliny odstraszają komary? Koniecznie zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie rośliny odstraszają komary? Koniecznie zobacz!

3,2/5 (79 ocen)

Latem trudno znaleźć bardziej uciążliwe owady niż komary. Zwykle uaktywniają się pod koniec dnia, skutecznie uprzykrzając nam popołudniowy relaks na świeżym powietrzu. Ich ugryzienia nie są wprawdzie tak niebezpieczne jak w przypadku egzotycznych moskitów, ale mimo to są nieprzyjemne i bolesne, a dla osób uczulonych mogą być jeszcze bardziej przykre. Trudno się wiec dziwić, że komary znalazły się w grupie najbardziej znienawidzonych owadów i każdy sposób ich pozbycia się z naszego otoczenia staje się godny uwagi.


Popularne zioła


Na rynku dostępny jest cały szereg rozmaitych preparatów do ochrony przed komarami, jednak zwykle są to środki zawierające substancje chemiczne, dlatego nie wszyscy mogą z nich korzystać. Znacznie bezpieczniejszą metodą jest posadzenie na działce, tarasie lub w pobliżu miejsca wypoczynku roślin, których te owady nie lubią. Aromaty wydzielane przez liście i kwiaty niektórych gatunków są dla nich tak przykre, że unikają miejsc, w których te rośliny się znajdują. Pierwsze miejsce w grupie gatunków odstraszających komary zajmują popularne rośliny przyprawowe i aromatyczne zioła. Pozyskane z nich olejki eteryczne często są również składnikiem gotowych preparatów i olejków przeciwko komarom. Wśród nich na uwagę zasługują miedzy innymi: lawenda, bazylia, kocimiętka, melisa, rozmaryn, mięta pieprzowa, tymianek i nagietek. Wszystkie nadają się zarówno do uprawy w gruncie jak w pojemnikach. Należy tylko pamiętać, że oczekują stanowisk słonecznych oraz stale wilgotnego, ale niekoniecznie mokrego podłoża (poza lawendą, która preferuje gleby bardziej suche). Uprawa ziół ma dodatkowo tę zaletę, że rośliny można wykorzystać również w kosmetyce i ziołolecznictwie oraz jako przyprawy kulinarne. Nagietek doskonale nadaje się bowiem do pielęgnacji skóry i włosów, tymianek to idealny środek na bóle gardła, bazylia i mięta wspomagają pracę układu pokarmowego, rozmaryn wzmacnia osłabiony organizm i działa antyseptycznie, a melisa, kocimiętka i kwiaty lawendy sprawdzają się jako uspokajające herbatki ziołowe. Wszystkie zioła można też z powodzeniem wykorzystać jako przyprawy kulinarne.

Pelargonia cytrynowa

Pelargonia cytrynowa


Inne gatunki aromatyczne


Nie tylko jednak popularne zioła mogą odstraszać niepożądanych, skrzydlatych gości, gdyż istnieje także wiele innych roślin, których komary unikają. Przykładem mogą być między innymi gatunki i odmiany roślin o cytrynowym aromacie np.: pachnące pelargonie nazywane też geranium (Pelargonium crispum i Pelargonium citrosum), pysznogłówka cytrynowa, eukaliptus cytrynowy, trawa cytrynowa (nazywana również palczatką), lippia trójlistna (inaczej werbena cytrynowa), bazylia cytrynowa i macierzanka cytrynowa oraz roślin o silnym, czasem nawet nieprzyjemnym i trudnym do określenia zapachu: plektrantus koleusowaty nazywany potocznie komarzycą, wrotycz pospolity, aksamitka, bodziszek, żeniszek meksykański, koper włoski czy mirt zwyczajny.

Werbena cytrynowa - roślina odstraszająca komary

Werbena cytrynowa - roślina odstraszająca komary


Zabiegi uzupełniające


Jeśli chcemy, aby aromatyczne rośliny spełniły swoje zadanie i trzymały uciążliwe owady z daleka od miejsc naszego wypoczynku, musimy pamiętać, że powinny zostać posadzone w większych grupach, gdyż w pojedynkę żadna z nich nie przyniesie spodziewanego efektu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz