Żeniszek meksykański - kwiaty letnie

Jesteś tutaj:

Żeniszek meksykański - kwiaty letnie

3,3/5 (48 ocen)

Żeniszki kojarzymy przede wszystkim z żeniszkiem meksykańskim, a więc niewielką rośliną jednoroczną, którą bardzo często można podziwiać na skwerach, balkonach, a także w ogrodach. Ze względu  na duże walory dekoracyjne oraz niewielkie  wymagania powinniśmy częściej sięgać po te urodziwe kwiaty.

Żeniszek (Ageratum) zaliczany jest do rodziny astrowatych (Asteraceae) i obejmuje około kilkudziesięciu gatunków przede wszystkim roślin zielnych, z których żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum) zyskał największe uznanie w oczach ogrodników oraz doczekał się licznych, bardzo dekoracyjnych odmian.


Wybrane gatunki rodzaju:


- Ageratum wrightii
- Ageratum viscosum
- Ageratum gaumeri
- Ageratum peckii
- Ageratum conyzoides
- Ageratum lundellii
- Ageratum molinae
- Ageratum candidum
- Ageratum rugo sum
- Ageratum houstonianum

Naturalne stanowiska żeniszka występują głównie w Ameryce Środkowej i Południowej. Za ojczyznę żeniszka meksykańskiego uznaje się min. Meksyk.


Kilka uwag o budowie


Żeniszki charakteryzują się wzniesionymi łodygami, bardziej lub mniej zwartym pokrojem. Osiągają nawet do 60 cm wysokości, choć nie brakuje odmian karłowych, których wysokość sięga do 10 - 15 cm. Liście sercowato - jajowate pokryte licznymi delikatnymi włoskami. Kwiaty niewielkie, szczotkowate, rurkowate, tworzące gęste baldachogrona. Barwa kwiatów to odcienie błękitu, fioletu, różu oraz bieli. Ukazują się już w maju i towarzyszą nam do samych przymrozków.

Żeniszki meksykańskie

Żeniszki meksykańskie    

Wybrane odmiany


Dostępne w sprzedaży odmiany żeniszka meksykańskiego różnią się pod względem pokroju, wysokości oraz barwą kwiatów.

 • ‘Blue Danube’ - odmiana karłowa o niebieskofioletowych kwiatach.
 • ‘White Raven’ – odmiana charakteryzująca się białymi kwiatami.
 • ‘Red powderpuffs’ - o pięknych, dużych i czerwonych kwiatach.
 • ‘Bengali’ - odmiana o różowych kwiatach.
 • ‘Lazur’ - odmiana niska o kwiatach niebieskofioletowych.
 • ‘Pinkie’ - wyższa odmiana o różowych kwiatach.
 • Hawaii ‘Shell Pink’ - odmiana o kwiatach delikatnie różowych.
 • Hawaii ‘White’ - odmiana o białych kwiatach.
 • ‘Blue Mink’ – wysoka odmiana o jasnoniebieskich kwiatach.
 • ‘Blue Horizon’ - odmiana wysoka, charakteryzująca się luźnym pokrojem.
 • Hawaii ‘Royal’ - kwiaty w barwie lawendy.
 • ‘Spindrift’ - odmiana zwarta o białych kwiatach.
 • Hawaii ‘Blue Sky’ - odmiana o kwiatach jasnoniebieskich.
 • ‘Leda’ - odmiana niska, silnie krzewiąca o kwiatach biało niebieskich.
 • ‘Pink Ball’ - odmiana  o różowych kwiatach.
 • ‘White Cushion’ – odmiana o średniej wysokości, charakteryzująca się także białymi kwiatami.

Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański

Jakie stanowisko wybrać dla żeniszka?


Żeniszki preferują stanowiska słoneczne i właśnie takie warunki należy im zapewnić. Nie mniej jednak, jeżeli nie mamy takich możliwości, warto zaznaczyć, że da sobie radę także w miejscach lekko zacienionych, choć nie będzie już tak pięknie kwitł jak na stanowisku słonecznym. Podłoże lekkie, koniecznie przepuszczalne oraz żyzne.

Podlewanie umiarkowanie, zapewniające stałą wilgotność podłoża, które przy uprawie żeniszka meksykańskiego nie powinno przeschnąć. Nawożenie cykliczne, wieloskładnikowym nawozem, przeznaczonym dla roślin kwitnących.
Jeżeli zechcemy sami przygotować rozsadę z żeniszka meksykańskiego, nasiona należy wysiać do ciepłego inspektu już w lutym - marcu. Następnie monitorujemy roślinę, gdyż siewki podatne są na choroby grzybowe. Pojemnik do rozsady powinien być postawiony w ciepłym i przytulnym miejscu. Już po kilku dniach od siewu mogą ukazać się młode rośliny.Pielęgnacja


Przy pielęgnacji żeniszka należy uważać aby nie przesuszyć podłoża, które powinno być lekko wilgotne. Przy zbyt suchym podłożu żeniszki będą atakowane przez mączliki oraz przędziorki. Rośliny uzyskujemy kupując gotową rozsadę bądź wysiewając nasiona wprost do gruntu. Rozsadę można przygotować samemu, choć jest ona pracochłonna i wymaga większych nakładów pracy. Na samym początku należy przygotować odpowiednie, przepuszczalne podłoże, na którym przy sprzyjających warunkach, żeniszek wyda wiele kwiatów. Pamiętajmy, że roślina wymaga pikowania. Na miejsce stałe wysadzamy, zachowując stałe odległości między roślinami. Rozstawa powinna wynieść nawet do około 15- 20 cm luzu pomiędzy poszczególnymi roślinami. Innym sposobem rozmnażania żeniszka meksykańskiego są sadzonki, które należy pobrać z rośliny matecznej, przechowanej przez zimę w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.

Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański

Zastosowanie


Żeniszki wykorzystywane są przede wszystkim do dekoracji balkonów i tarasów, uzupełnianie rabat oraz na obwódki. Poza tym można je spotkać na skwerach, gdzie tworzy się z nich rozlegle dywany łącząc z innymi roślinami jednorocznymi np. szałwią błyszczącą czy też z aksamitką. Możemy je sadzić do skrzynek, mis oraz donic. Kwiaty odmian wysokich, można wykorzystywać także na kwiat cięty. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz