Trawa pampasowa (kortaderia pampasowa, okolcz srebrzysty)

Jesteś tutaj:

Trawa pampasowa (kortaderia pampasowa, okolcz srebrzysty)

3,3/5 (179 ocen)

Cortaderia selloana jest przedstawicielką rodziny wiechlinowatych (Poaceae), cenioną ze względu na pokrój, piękne kwiatostany i rozmiary (sięga 3 m wysokości). Jej naturalne siedliska to południowe-amerykańskie stepy. Spotykana w Argentynie, a także w Urugwaju, Brazylii i Chille.

Czy wiesz że …

Nazwa trawa pampasowa, wzięła się od nazwy obszarów naturalnego występowania tej rośliny. Stepy północnoamerykańskie, które porasta, zwane są pampasami. Na pampasach dominującą roślinnością są trawy.

Kwitnąca, dorodna trawa pampasowa, jest marzeniem wielu, jednak w naszym klimacie uzyskanie kwitnącego okazu oraz jego zimowanie w gruncie nie zawsze kończy się sukcesem. Roślina często zawodna, ale chętnych do jej uprawy, mimo niepowodzeń nie brakuje.


Kilka uwag o budowie  


Okolcz srebrzysty należy do traw wieloletnich, kępiastych charakteryzujących się rozbudowanym, wiązkowym systemem korzeniowym. Liście wąskie (odmianowo zmienne) zazwyczaj zielone do szarozielonych. Rynienkowate, opadające (zwieszające się) o ostrych krawędziach.

Uwaga: Liście trawy pampasowej są ostre, dlatego należy uważać, aby nie doszło do skaleczenia.

Jesienią na długich i sztywnych pędach kwiatostanowych, ukazują się przepiękne, białe, srebrzystobiałe, do beżowych kwiatostany w formie rozbudowanych wiech. Należy wiedzieć, ze trawa pampasowa należy do roślin dwupiennych, a więc rozróżniamy osobniki żeńskie i męskie. Kwiatostany męskie są mniejsze i mniej dekoracyjne niż kwiatostany żeńskie. Kwitnienie trwa od września do października. Kwitnące rośliny osiągają nawet do 3 m wysokości.

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa

Wybrane odmiany


Cortaderia selloana występuje w licznych odmianach różniących się nie tylko barwą i wielkością kwiatów, ale także wysokością całej rośliny, barwą liści oraz wytrzymałością na ujemne temperatury. Ze względu na małą mrozoodporność, wiele z odmian nie nadaje się do zimowania w gruncie. W naszym klimacie dość dobrze radzi sobie odmiana ‘Pumila’ i to m.in. ją poleca się do uprawy.
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Cortaderia selloana

‘Rendatleri’

Odmiana o różowych kwiatach

Cortaderia selloana

‘Evita’

Niska odmiana osiągająca do około 75 cm wysokości

 

Cortaderia selloana

 

‘Albolineata’

Odmiana o  biało obrzeżonych liściach.

 

Cortaderia selloana

 

‘Aureolineata’

Odmiana o żółto obrzeżonych liściach.

Cortaderia selloana

‘Rosea’

Wysoka odmiana o różowo- czerwonych kwiatach

Cortaderia selloana

‘Remorino’

Odmiana wysoka o srebrzystych kwiatach.

Cortaderia selloana

‘Pumila’

Niska odmiana, jedna z najbardziej odpornych na mróz. Kwiaty kremowobiałe.

Cortaderia selloana

‘Sunningdale Silver’

Wysoka odmiana o pięknych srebrzystobiałych wiechach.

Cortaderia selloana

‘Argentea’

Odmiana o srebrzystobiałym kwiatostanie.

Cortaderia selloana

‘Gigantea’

Okazała odmiana, której wysokość w optymalnych warunkach może przekraczać nawet 3 m.

Cortaderia selloana

‘Splendid  Star’

Bardzo oryginalna odmiana o złocisto żółtych liściach , której wysokość podczas kwitnienie  sięga do  około jednego metra.   

Cortaderia selloana

‘Silver Comet’

Odmiana o srebrzyście paskowanych, wąskich liściach oraz  białych kwiatach.

Cortaderia selloana

‘White’

Odmiana o białych bardzo malowniczo prezentujących się kwiatach.

 

Wymagania i uprawa trawy pampasowej


Trawa pampasowa preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, zaciszne, osłonięte przed mroźnymi wiatrami, najlepiej w pobliżu zabudowań, murów itp. Podłoże żyzne, zasobne, luźne, przepuszczalne, gwarantujące brak zastoju wody w okresie zimowym.
Gatunek sadzimy wiosną w przepuszczalne, lekko kwaśne podłoże. Jeżeli jest to gleba gliniasta, należy ją rozluźnić żwirem, piaskiem i koniecznie wzbogacić kompostem bądź kompostową ziemią liściową. Ponieważ cortaderia w okresie zimowym bardzo często ginie z powodu nadmiernej wilgoci, można pokusić się o sprawdzony sposób sadzenia trawy pampasowej, polegający na posadzeniu jej na wcześniej usypanym podwyższeniu.

Nawożenie w okresie wegetacji co 3- 4 tygodnie, nawozem płynnym bądź granulowanym. Można zastosować bardzo popularną Azofoskę. Jesienią w razie potrzeby można uzupełnić niedobory potasu.

Podlewanie jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. W okresie letnim w przeciwieństwie do zimowego trawa pampasowa lubi wilgoć i należy ją podlewać. Zwłaszcza w uprawie pojemnikowej, nie powinno się o tym zapominać !

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa czytaj dalej...

Koniecznie zobacz