Mozga kanaryjska - opis, uprawa i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Mozga kanaryjska - opis, uprawa i zastosowanie

3,3/5 (72 ocen)

Mozga kanaryjska (Phalaris canariensis) nazywana też kanarem, trawą kanarkową lub siemieniem kanarków, to gatunek szczególnie dobrze znany wszystkim hodowcom i miłośnikom śpiewających i małych ptaków ozdobnych (głównie kanarków, zeberek i papug). Roślina pochodzi z terenów leżących na obszarze Południowej Europy i basenu morza śródziemnego, ale jest także spotykana w innych rejonach świata. Najchętniej zasiedla stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru oraz niezbyt żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne gleby. W naturze pojawia się zwykle na terenach ruderalnych oraz na stosunkowo suchych łąkach, słonecznych polanach, na przydrożach i na obrzeżach lasów. Czasami bywa również uprawiana na nasiona lub sadzona w ogrodach, jako ciekawa i oryginalna trawa ozdobna.


Opis


Mozga kanaryjska to jednoroczna, jara trawa z rodziny wiechlinowatych, dorastająca od wysokości 50 – 100 (150) cm. Roślina ma pokrój kępkowy i tworzy bardzo wysokie, sztywne, gładkie, wzniesione lub kolankowo wygięte u podstawy i mocno ulistnione pędy generatywne oraz niższe, gęsto ulistnione pędy wegetatywne. Ze znajdujących się u podstawy pędu węzłów, wyrastają czasami nowe pędy, dlatego łodyga główna może wyglądać na rozgałęzioną. Na obu rodzajach pędów wyrastają długie, szerokie, płaskie, ostro zakończone, szaro-zielone lub jasno-zielone liście (dł. ok. 15 - 26 cm. i szer. ok. 1,5 - 2 cm.), których blaszka liściowa jest delikatnie bruzdkowana, matowa i szorstka w dotyku. Liście posiadają długie, wyraźnie widoczne języczki (dł. 3 – 8 mm.) o delikatnie postrzępionych brzegach oraz biało-obrzeżone, nagie lub delikatnie owłosione, w górnej części pędu rozdęte pochwy liściowe.

Od maja do września na szczytach pędów generatywnych rozwijają się jajowate, pękate, gęste, krótkie, szorstkie w dotyku, wiechowate kwiatostany (dł. ok. 2 – 5 cm. i szer. ok. 2 cm.), złożone z licznych, ułożonych dachówkowo, jednokwiatowych, odwrotnie jajowatych kłosków, wyrastających z pędu na bardzo krótkich, sztywnych ogonkach. Kłoski okryte są dwukolorowymi, biało i zielono paskowanymi plewami, u podstawy których znajdują się delikatne włoski. Po dojrzeniu, kwiaty przekształcają się w owoce (ziarniaki). Ziarniaki mają jajowaty, nieco spłaszczony kształt oraz ciemną, brązową lub brunatną barwę i ściśle przylegają do błyszczących, jasnych, długich plewek.

Mozga kanaryjska

Mozga kanaryjska (wikipedia.org, Daderot, public domain)


Zastosowanie


Mozga kanaryjska najczęściej uprawiana jest na nasiona. Jej ziarniaki bogate są w białko, sole mineralne i cukry oraz posiadają niewielkie ilości tłuszczu, dlatego stanowią znakomity pokarm dla drobnych ptaków ozdobnych (przede wszystkim dla kanarków - stąd między innymi nazwa rodzajowa trawy). Karmione nią ptaki ładniej śpiewają, lepiej się rozmnażają i są mniej podatne na choroby. Ziarno mozgi wykorzystuje się też jako dodatek do paszy innych ptaków hodowlanych np. gołębi i drobiu.

Mozga kanaryjska może być także uprawiana w ogrodach, jako ciekawa trawa ozdobna o oryginalnych, zwartych, dwubarwnych kwiatostanach, przypominających pokrojem bardziej popularne dmuszki jajowate. Jest odporna na przejściową suszę i nie tworzy kłopotliwych rozłogów. Jak każdą roślinę jednoroczną, mozgę kanaryjską uprawia się wyłącznie z nasion (oplewionych ziarniaków), które wiosną wysiewa się wprost do gruntu, od razu na miejsce stałe (najlepiej w maju, gdy temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie ok. 15°C). Jeśli nasiona zostaną wysiane zbyt gęsto, po wschodach rośliny należy przerywać. Pod uprawę trawy najlepiej przeznaczyć podłoże o umiarkowanej żyzności, gdyż na glebach zasobnych w składniki pokarmowe mozga ma tendencję do wylegania. Rośliny dobrze prezentują się na rabatach kwiatowych, na obwódkach, w ogrodach naturalistycznych, w jednogatunkowych grupach oraz w kolekcjach traw ozdobnych. Kwiatostany mozgi kanaryjskiej, zrywane na samym początku kwitnienia, są także doskonałym materiałem na suche i świeże bukiety.

Certyfikowane nasiona mozgii kanaryjskiej kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Zdjęcie nagłówkowe: wikipedia.org, Edward Cwik, CC BY-SA 3.0
 

Koniecznie zobacz