Co trzeba wiedzieć o sadzonkach trawy pampasowej? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Co trzeba wiedzieć o sadzonkach trawy pampasowej? Odpowiadamy!

3,5/5 (1770 ocen)

Trawa pampasowa, znana również pod nazwą kortaderia pampasowa, jest najokazalszą i najbardziej dekoracyjną ze wszystkich traw ozdobnych. To roślina trawiasta o zimozielonych lekko niebieskawych liściach. Charakterystyczne są dla niej ozdobne białe kwiatostany w kształcie pióropuszy o długości od 25 do 100 cm, które znajdują się na końcach 1,5-metrowych łodyg.

Trawa pampasowa gatunek dwupienny, co oznacza, że kwiatostany męskie i żeńskie znajdują się na różnych roślinach, a nie na tych samych kłoskach. To właśnie kwiatostany żeńskie są odpowiedzialne za tak dużą popularność rośliny, która jest często sadzona w polskich ogrodach w celach dekoracyjnych lub uprawiana w donicach. Przedstawiamy najważniejsze informacje o sadzonkach trawy pampasowej.


Jakie sadzonki kupić?


Sadzonki wieloletnich traw ozdobnych sprzedawane w doniczkach lub pojemnikach dostępne są w sprzedaży przez cały okres wegetacyjny. Zaleca się kupować je wyłącznie w specjalistycznych szkółkach czy sklepach ogrodniczych. Każda z nich powinna mieć etykietę informującą o odmianie, gatunku i pochodzeniu, ponieważ od tego zależy dalsza ich pielęgnacja. Sadzonki muszą być zdrowe, nieporażone przez choroby czy szkodniki, a wszystkie ich części powinny być nieuszkodzone.


Gdzie sadzić sadzonki?


Trawa pampasowa najlepiej rośnie w glebach żyznych, luźnych i przepuszczalnych, a także zasobnych w wapń. Wymaga ciepłego stanowiska w pełnym słońcu, dodatkowo osłoniętego od wiatru. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje dobrze nawodnionego podłoża, gwarantującego brak zastoju wody w zimie. Pojawia się także w trudnych stanowiskach naskalnych. Odmiany trawy mają dość zróżnicowaną mrozoodporność, ale z reguły nie są zbyt wytrzymałe na chłody. Z tego powodu często ulegają uszkodzeniu podczas mroźnych zim.

W ogrodach może być uprawiana zarówno jako roślina soliterowa, w centralnej części ogrodu lub trawnika, w sąsiedztwie zbiorników wodnych lub rabat kwiatowych, a także w grupie z innymi trawami. Najlepiej wygląda wyeksponowana na ciemnych ścianach lub na tle innych krzewów. Kwiatostany trawy pampasowej są cennym materiałem w bukieciarstwie, jak mało które nadają się bowiem do suchych kompozycji.    


Kiedy sadzić sadzonki?


Ponieważ sadzonki trawy pampasowej są w pojemnikach, można je wysadzać do gruntu w dowolnym terminie przez cały okres wegetacyjny rośliny, a więc od kwietnia do września. Najlepszym i najczęściej wybieranym terminem sadzenia roślin jest wiosna, ponieważ kępy mają wtedy cały sezon na odpowiednie rozrośnięcie, dzięki czemu nie wymarzną podczas pierwszych chłodów.


Jak sadzić sadzonki?


Sadzonki trawy umieszcza się pojedynczo w odpowiednio przygotowane podłoże. Jeśli podłoże jest gliniaste, trzeba rozluźnić je żwirem i piaskiem, a następnie wzbogacić kompostem. Przed posadzeniem rośliny należy wykopać dół o wymiarach większych niż bryła korzeniowa sadzonki, tak by spulchnić podłoże, a następnie wzbogacić ją w próchnicę. W tym celu wykopaną ziemię miesza się z torfem lub przerobionym obornikiem i usypuje się kopczyk. Następnie sadzi się sadzonkę na podwyższeniu, które chroni roślinę przed nadmierną wilgotnością podłoża i zasypuje ziemią.    


Zimowanie rośliny


W warunkach panujących w naszym kraju konieczne jest zabezpieczenie rośliny do pierwszych przymrozków. Minusowe temperatury w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza i podłoża  powodują bowiem jej zamieranie. Zaleca się szczególnie przykrycie terenu wokół niej ok. 20-centymetrową warstwą suchych liści. Ważne, by chronić jej liście przed zamakaniem. Zimowana roślina powinna być sucha. Trawę ścina się na wysokości ok. 30 cm i wiąże, a następnie jej rozety liściowe przykrywa się suchą warstwą słomy, liści lub trocin o grubości 40-50 cm. Całość można osłonić drewnianą skrzynką. Trawę pampasową można również z powodzeniem uprawiać na tarasie w dużych pojemnikach, które zimą przechowuje się w jasnych i chłodnych pomieszczeniach w temperaturze do 2 do 30 C.


Rozmnażanie sadzonek


Trawę pampasową można rozmnażać generatywnie poprzez wiosenny wysiew nasion do doniczek, jednak uzyskane w ten sposób rośliny będą w połowie mało ozdobnymi egzemplarzami męskimi. Lepszym sposobem jest rozmnażanie wegetatywne przez sadzonki lub podział roślin, które pozwala otrzymać od razu osobniki żeńskie.

Podział rozrośniętych egzemplarzy trawy pampasowej najlepiej wykonywać wczesną wiosną, natomiast sadzonkowanie przeprowadza się późnym latem. W tym przypadku sadzonką jest źdźbło o długości kilku centymetrów, które zanurza się w ukorzeniaczu, a następnie sadzi w mieszaninie torfu i piasku.   czytaj dalej...

Koniecznie zobacz