Jakie sadzonki miskanta olbrzymiego kupić? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki miskanta olbrzymiego kupić? Odpowiadamy!

3,6/5 (143 ocen)

Miskant olbrzymi, znany również pod nazwą trzcina chińska, to trawa dużych rozmiarów, będąca naturalnym mieszańcem miskanta chińskiego i miskanta cukrowego. Oprócz niezaprzeczalnych walorów dekoracyjnych roślina ma duży potencjał plonotwórczy, dlatego uznawana jest w Polsce za gatunek bardzo intratny dla fitoenergetyki.

Prezentowana roślina należy do dość łatwych w uprawie traw ozdobnych, warto więc przyjrzeć się jej bliżej. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji o sadzonkach miskanta olbrzymiego, które trzeba poznać przed rozpoczęciem jego uprawy.  

 


Jakie sadzonki kupić?


Sadzonki miskanta olbrzymiego w postaci małych kęp dostępne są od wiosny do jesieni jako sadzonki z gołym korzeniem lub przez cały sezon jako sadzonki w doniczkach. Ważne, by kupować rośliny z pewnego źródła, w specjalistycznych szkółkach i sklepach ogrodniczych, dzięki czemu zyskamy pewność, że są zdrowe i nieuszkodzone. Każda sadzonka powinna posiadać etykietę wraz z informacją o pochodzeniu i dalszej pielęgnacji.


Gdzie sadzić sadzonki?


Miskant olbrzymi nie ma dużych wymagań i dobrze rośnie na wszystkich glebach ogrodowych. Wystarczy mu podłoże przeciętnie żyzne, pod warunkiem, że będzie zarazem  dobrze przepuszczalne, ponieważ gatunek ten jest wrażliwy na nadmiar wilgoci w glebie. Najlepsze są dla niego podłoża piaszczysto-gliniaste o odczynie od 5,5 do 7,5 pH, z niskim poziomem wód gruntowych. Lubi ciepłe i dobrze nasłonecznione stanowiska, ale rośnie bujnie również w  półcieniu. Jest dość wrażliwy na suszę i na przymrozki, dlatego w naszych warunkach klimatycznych często przemarza podczas mroźnych zim.

Miskant olbrzymi może być sadzony zarówno pojedynczo w centralnej części trawnika,  jak i w grupie. Sprawdzi się również na obrzeżach rabat. Nie nadaje się natomiast do nasadzeń ekranowych i żywopłotowych, ponieważ wiosną wybija późno i dopiero latem osiąga docelową wysokość. Miskant olbrzymi należy do trwałych traw – może rosnąć w jednym miejscu nawet 20-25 lat. Jego ozdobne kwiatostany wykorzystywane są do suchych kompozycji kwiatowych.


Kiedy sadzić sadzonki?


Sadzonki miskanta olbrzymiego dostępne w pojemnikach można sadzić przez niemal cały okres wegetacyjny, czyli od wiosny do późnego lata. Natomiast sadzonki gruntowe zaleca się wysadzać na miejsce stałe od kwietnia do końca maja, najlepiej bezpośrednio po zakupie, tak by ich korzenie nie zdążyły wyschnąć. W obu przypadkach dla lepszego ukorzenienia się zalecany jest wiosenny termin sadzenia, ponieważ roślina ma wtedy cały sezon na przystosowanie do panujących w Polsce warunków klimatycznych.

Sadzonki posadzone jesienią mogą nie zdążyć zaaklimatyzować się na nowym stanowisku przed nadejściem zimy, przez co będą narażone na przemarznięcie. Ponadto im wcześniej posadzimy trawy, tym mniej intensywnie będziemy je musieli podlewać, ponieważ będą miały dostęp do wody zgromadzonej w ziemi po zimie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz