- 1/3
- Następne
Jak sadzić sadzonki?
Miskanta olbrzymiego można sadzić bezpośrednio do gruntu albo do dużych pojemników, wkopanych w ziemię. Przed wyjęciem sadzonki z opakowania należy wykopać dół nieco większy od jej bryły korzeniowej i spulchnić glebę na jego dnie. Podłoże zaleca się wymieszać z torfem lub dobrze rozłożonym obornikiem i taką mieszanką zasypać umieszczoną w dole roślinę. Jeśli miskant olbrzymi ma rosnąć w grupie, zalecana rozstawa wynosi 1 x 1 m. Ponadto trzeba pamiętać, że docelowe rozmiary rośliny osiągają dopiero w trzecim sezonie wegetacyjnym.
Zimowanie roślin
Pewne problemy może sprawiać wrażliwość roślin na mróz w pierwszym roku uprawy. Po jesiennych przymrozkach, a jeszcze przed nadejściem zimowych mrozów należy je odpowiednio zabezpieczyć poprzez okrycie grubą warstwą kory, trocin, liści lub słomy. Warto przy tym zadbać, by ich liście nie zamokły. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie przed wilgocią jest obwiązywanie kłosów. Na wiosnę trzeba usunąć kopczyki i obciąć zaschnięte pędy przy samej ziemi.
Rozmnażanie sadzonek
Miskant olbrzymi nie wytwarza nasion. Jedynym sposobem otrzymania nowych sadzonek jest rozmnażanie wegetatywne przez podział roślin na wiosnę. Przeprowadza się je w kwietniu lub w maju, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. W tym celu wykopuje się 2-3-letnią roślinę i rozdziela jej łodygi podziemne. Uzyskane w ten sposób sadzonki wykazują bardzo dużą mrozoodporność. Należy jednak pamiętać, że karpy miskanta są silnie zrośnięte, niezbędne będą więc sprzęty takie jak mocne widły, siekierka i sekator.
Przechowywanie sadzonek
Kupione bądź otrzymane jesienią sadzonki można przechować do wiosny. W tym celu należy umieścić je w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, takim jak ziemianka, murowana piwnica bądź garaż. Sadzonki można też zadołować podobnie jak warzywa. Istotne by utrzymywać je w stałej temperaturze poniżej 6-8o C. Jeśli jest cieplej, sadzonki zaczynają wypuszczać nowe pędy, przez co później mogą się nie przyjąć.
Pielęgnacja sadzonek
Miskant olbrzymi można przycinać dopiero wiosną, ponieważ trawa jest dekoracyjna również zimą. Oprócz cięcia kęp niezbędne jest regularne nawożenie rośliny i podlewanie jej podczas upalnego lata, ponieważ trawy ozdobne źle znoszą przedłużające się okresy suszy.
Nasiona miskanta chińskiego kupisz tutaj
Autor: Justyna Czerwieniec
Bibliografia:
1. „Buszując w zbożu” Keller Agnieszka, [w:] „Ogrody”, nr 11/2004 (67), s. 16-19.
2. Grabowska Beata, Kubala Tomasz „Trawy – turzyce, sity, kosmatki”, wyd. Officina Botanica, Kraków 2009, wydanie II, s. 54.
3. Leyhe Ulrike „Trawy i paprocie”, wyd. wspólne MUZA i Bertelsmann Media, Warszawa 2007, s. 33-34.
4. Majtkowska Gabriela, Majtkowski Włodzimierz „Trawy ozdobne”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2007, s. 50-51.
5. „Trawy” pod red. Kozłowskiego Stanisława, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań 2012, s. 322.