Trawa cytrynowa (Palczatka) - roślina przyprawowa i lecznicza

Jesteś tutaj:

Trawa cytrynowa (Palczatka) - roślina przyprawowa i lecznicza

3,4/5 (174 ocen)

Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus), inaczej palczatka cytrynowa lub palczatka cytronelowa, to roślina z rodzaju Cymbopogon i rodziny traw (Poaceae). Jest bardzo cenną przyprawą oraz rośliną leczniczą, której naturalnym środowiskiem występowania są rejony tropikalne. Jej właściwości doceniono przede wszystkim w kuchni śródziemnomorskiej i azjatyckiej. Powszechnie stosowana jest w Azji, Indiach i Tajlandii. Trawa cytrynowa nie jest rośliną, którą uprawia się ze względu na jej walory dekoracyjne, bo takich raczej nie posiada. W polskim klimacie nie może całorocznie przebywać w gruncie. Lepszym sposobem jest więc uprawa doniczkowa rośliny. Obecnie jest uprawiana przemysłowo ze względu na szerokie zastosowanie otrzymywanego z niej olejku eterycznego.


Charakterystyka


Palczatka cytrynowa jest częściowo zimotrwałą byliną, w ciepłym klimacie przybiera formę zimozieloną. Dorosły okaz trawy cytrynowej osiąga wysokość 1,5 m oraz rozrasta się na szerokość około 1 m. Szybko rośnie, tworząc obfitą kępę. Główną częścią rośliny są sztywne, równowąskie i chropowate w dotyku liście. Dorastają do 90 cm wysokości i wyglądem przypominają trzcinę. Po roztarciu w palcach wydzielają cytrynowy zapach. Jednak najbardziej aromatyczną częścią palczatki cytrynowej jest jej bulwa. Świeże liście i bulwy trawy cytrynowej można z powodzeniem kupić w Polsce, ale przeważnie używa się jej w formie suszonej i sproszkowanej.

Trawa cytrynowa (Palczatka)

Trawa cytrynowa (Palczatka)

Uprawa


Trawa cytrynowa rosnąc na terenach, na których temperatura w nocy nie spada poniżej 8°C, a lata są gorące i wilgotne, zaś zimy ciepłe i suche może być uprawiana w każdej glebie. W klimacie chłodnym palczatkę najlepiej uprawiać jako roślinę doniczkową. Na podłoże użyć wtedy należy ziemi uniwersalnej bądź gliniastej. Roślina naturalnie przechodzi w stan spoczynku podczas krótszych dni w roku. Jesienią więc najlepiej przenieść naszą palczatkę w ciepłe miejsce, w którym temperatura nie spada poniżej 5°C. W tym czasie należy ograniczyć jej podlewanie. Wczesną wiosną, kiedy roślina zacznie wypuszczać młode pędy, trzeba podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Prace pielęgnacyjne, które musimy po takim okresie spoczynku przeprowadzić, to usunięcie wszystkich starych pędów oraz skrócenie młodych przyrostów do wysokości 5 cm. Jest to najlepszy moment na przesadzenie rośliny do większej doniczki i świeżego podłoża, bogatego w składniki odżywcze. Palczatka cytrynowa wymaga w okresie wzrostu aż do jesieni zasilania specjalistycznym nawozem w częstotliwości raz na tydzień.

Trawa cytrynowa (Palczatka)

Trawa cytrynowa (Palczatka)

Rozmnażanie


Palczatka rozmnaża się za pomocą nasion oraz poprzez podział dorosłych roślin. Wysiew nasion przeprowadzamy wiosną w pomieszczeniu o temperaturze 20°C. Kiełkowanie takich nasion trwa zwykle od 15 do 25 dni. Następnie młode siewki należy posadzić w doniczkach napełnionych gliniastą ziemią i odczekać aż się dobrze ukorzenią. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz